Przemieszczanie się własnym samochodem to najszybsza i najwygodniejsza z metod transportu. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w długą wakacyjną podróż, czy też planujesz krótsze, codzienne przejazdy, bezpieczeństwo zawsze pozostaje na pierwszym miejscu. Co zrobić, aby jeszcze lepiej chronić siebie i swoich pasażerów podczas jazdy? Poniżej przedstawiamy 3 proste i skuteczne sposoby, które pozwolą Ci poczuć się we własnym samochodzie jeszcze pewniej.
Pamiętaj o odpowiedniej pozycji kierowcy
Czy wiesz, że od właściwego ustawienia fotela kierowcy zależy szybkość reakcji osoby prowadzącej na zdarzenia na drodze? Już samo nieprawidłowe ułożenie rąk na kierownicy może zabrać kilka ważnych sekund, których w nagłych sytuacjach na drodze nie sposób przecenić. Ponadto zła i obciążająca dla układu mięśniowo-kostnego pozycja sprzyja długotrwałym urazom – takim jak bóle pleców czy kolan, które bardzo niekorzystnie wpływają na stopień koncentracji kierowcy.
Zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów
Poza kierowcą, w samochodzie znajdują się także i pasażerowie, za których bierze on na siebie odpowiedzialność. Oprócz obowiązkowego przypomnienia o zapięciu pasów tutaj także obowiązuje zasada bezpiecznej pozycji przyjmowanej podczas podróży.
Dorośli pasażerowie mają możliwość wyregulowania siedzeń oraz zagłówków tak, aby ich ułożenie ciała pozwalało na wygodną podróż. Nieco inaczej kwestia ta wygląda przy podróżach dzieci. Oczywiście zastosowanie mają tutaj przepisy prawa o ruchu drogowym, które jasno określają, w jakich warunkach mogą być przewożeni najmłodsi pasażerowie. Sam fotelik czy podstawka nie zagwarantują jednak dziecku możliwości pełnej stabilizacji ciała.
Równie ważne jest odpowiednie podparcie dla stóp. Dziecko próbując zredukować napięcie mięśniowe nasilające w luźno zwisających nogach, jest niespokojne i wierci się, przez co cały czas przyjmuje inną pozycję niż ta, którą w testach bezpieczeństwa założył producent fotelika.
Z pomocą przychodzi podnóżek samochodowy KneeGuardKids, który pełni funkcję oparcia dla stóp i reduktora nieprzyjemnych napięć. Pomaga w utrzymaniu stabilnej pozycji, tak ważnej dla bezpieczeństwa maluchów. O zaletach podnóżka przeczytacie TUTAJ.
Skupienie i koncentracja
Efektywność i szybkość reakcji kierującego pojazdem w znacznej mierze zależy od jego poziomu skupienia. Oprócz takich czynników jak komfort warunków jazdy, czy forma psychofizyczna kierowcy, kolejną zmienną mającą na nie wpływ są dystraktory, czyli wszystkie bodźce pochodzące z zewnątrz, które rozpraszają uwagę kierującego.
Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć telefon komórkowy. W dzisiejszych, dynamicznych czasach nie wyobrażamy sobie właściwie możliwości funkcjonowania bez kontaktu z bliskimi czy też nieodebrania pilnego telefonu z pracy. Aby odbywało się w to sposób jak najbardziej bezpieczny, należy posługiwać się systemem głośnomówiącym. Większość nowych samochodów jest w niego wyposażona, należy jedynie skonfigurować go przed podróżą. Przy starszych modelach aut możemy wybierać między słuchawką Bluetooth lub zestawem głośnomówiącym. Bardzo ważną kwestią jest także doposażenie samochodu w uchwyt na telefon, który rozwiąże problem zajętych obsługą aparatu dłoni. Ta sama zasada dotyczy nawigacji. Musi ona być umieszczona w stabilnym uchwycie, odpornym na wstrząsy nawet podczas gwałtownych manewrów.