5 pomysłów na zabawy w podróży

zabawy-z-dziecmi-podczas-podrozy

Podróż to świetna okazja do zabaw. Umilą one nam czas i na długo pozostaną w naszych wspomnieniach, jako nieodłączny element wspólnych eskapad. Co zatem robić w samochodzie, biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń i możliwość ruchów? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 5 najlepszych pomysłów na zabawy w samochodzie!

Gry słowne

Nie potrzebujesz do nich żadnych rekwizytów, a zasady ustalacie sami. Możesz skorzystać z naszych gotowych podpowiedzi lub wymyśleć nową, zupełnie niepowtarzalną grę.

  • Łańcuch ze słów – układajcie wyrazy tak, aby każdy następny zaczynał się na literę, która zakończyła poprzedni. Ułóżcie wspólnie jak najdłuższy łańcuch!
  • Rymowanki odnajdźcie jak najwięcej rymów do wybranego przez Was słowa- klucza.
  • Wszystkie słowa na „a– wybierzcie jedną z liter alfabetu i zgromadźcie jak najwięcej wyrazów, które się na nią rozpoczynają.
  • Znajdź literkę – wylosujecie jedną z literek alfabetu (poproś dziecko, aby powiedziało „stop” podczas kiedy w myślach powtarzasz alfabet, ta literka, na której się zatrzymasz, bierze udział w zabawie) i odszukajcie ją w przestrzeni, która Was akurat otacza – może być ukryta w tablicach rejestracyjnych mijanych samochodów, na reklamach, bilbordach czy znakach drogowych.

Zgadywanie i fantazjowanie

Zabawy pobudzające fantazje są niezwykle przydatne w rozwoju malucha. Skorzystaj z kilku, które proponujemy poniżej:

  • Klasyczne zgadywanki – naprzemiennie opisujecie przedmiot lub osobę tak, aby druga osoba odgadła co lub kogo macie na myśli (np. „Jest rudy, ma puszystą kitę i mieszka w lesie”.).
  • Jaki kolor? spróbujcie odgadnąć, jaki kolor będzie miał następny mijający Was samochód.
  • Wymyślona historia – dlaczego mijane miejscowości noszą akurat takie nazwy? Stwórzcie wspólną legendę! Czy Janów założyła królowa Janka? A może został tak nazwany na cześć małego Janka, który wchodził na najwyższe drzewa? Wszystko w Waszych rękach!
  • Wspólna bajka – ułóżcie razem bajkę. Niech każdy dodaje po 1 zdaniu, naprzemiennie. Nie uwierzysz, jak kreatywny potrafi być Twój maluch.

Worek pełen cudów

Ta zabawa wymaga od Ciebie odrobinę wcześniejszego przygotowania. Ukryj w nieprzejrzystym worku różne przedmioty o ciekawych kształtach czy niestandardowej fakturze. Mogą to być naprawdę małe przedmioty, tak, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Poproś dziecko, aby nie zaglądając do środka, jedynie poprzez zmysł dotyku, sprawdziło i opisało, co znajduje się w worku.

Bajki

Przy długich podróżach warto zaopatrzyć się w audiobooki książeczek dla dzieci. Przygody ulubionych bohaterów zawsze poprawiają humor maluszkom. A kiedy znudzi się Wam jakaś historia….przerwijcie ją i ułóżcie własne, zaskakujące zakończenie. Im więcej fantazji, tym śmieszniejsze opowieści!

Liczenie

Ile czerwonych samochodów widzisz na parkingu? Ile zielonych domków jest w tej miejscowości? Liczyć można dosłownie wszystko – ludzi w czarnych kurtkach, krowy na pastwiskach czy też niebieskie auta. Jeśli Twój maluszek nie posiada jeszcze tej umiejętności, zamieńcie zabawę z liczenia na odnajdywanie. Poproś, aby rozglądał się uważnie w poszukiwaniu np. Pana w okularach lub rowerzysty.

Wspólne zabawy pozwalają nie tylko spędzić wesoło czas. Są doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi i budowanie porozumienia. Pobudzają fantazję i kreatywność dziecka, uczą pracy zespołowej. A kiedy kuszącą wyda Ci się wizja włączenia bajki na tablecie, pamiętaj, że czas spędzony na wspólnych grach, to czas, który pracuje dla Twojego malucha. Nie zapomnijcie oczywiście zabrać w podróż podnóżka KneeGurdKids3! O korzyściach płynących z jego użytkowania przeczytacie TUTAJ.

Tags: , , , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek