Planujesz rodzinną eskapadę i chcesz odpowiednio się do niej przygotować? Zastanawiasz się jakie przepisy obowiązują rodziców i opiekunów przewożących w autach dzieci? Nie wiesz, czy Twój pojazd spełnia wszystkie wymogi? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, dzięki któremu nie tylko unikniesz mandatu, ale przede wszystkim zatroszczysz się o bezpieczeństwo swoich najbliższych.
Jak zgodnie z prawem powinno podróżować dziecko w aucie?
Przepisy prawa jasno stanowią, że najmłodsi powinni być przewożeni w fotelikach samochodowych. Opiekunowie mogą zrezygnować z tego elementu wyposażenia auta dopiero wtedy, gdy wzrost ich pociech przekroczy 150 cm. Od tego nakazu są jednak wyjątki. Powodem niestosowania fotelika może być choroba dziecka lub większa liczba podróżujących w fotelikach maluchów. Wtedy jeden z trojga małych podróżników, który ukończył trzeci rok życia, ma prawo podróżować bez fotelika. Niemożliwość znalezienia siedziska dla malucha ze względu na wagę i wzrost także zwalnia z przymusu jego stosowania. Zasada ta dotyczy jednak tylko najmłodszych mierzących powyżej 135 cm wzrostu. Są także pojazdy, w których dziecko nie musi stosować fotelika samochodowego, jednak nie dotyczy to aut prywatnych. Co jednak najważniejsze, należy pamiętać, że atestowane foteliki zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo podróży. Warto więc korzystać z nich jak najdłużej, by młody pasażer był odpowiednio chroniony.
Jaki fotelik wybrać dla dziecka?
Maluch, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wyjazdami autem, powinien podróżować w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy. Foteliki te należą do tak zwanej grupy 0 lub 0+ i są dedykowane dla dzieci o wadze do 10 kg, lub 13 kg. Kolejne foteliki należą do grupy I i są dedykowane dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Zmieniając nosidełko na kolejny fotelik opiekunowie zwykle stają przed wyborem modelu RWF (czyli skierowanego nadal tyłem do kierunku jazdy) lub tradycyjnego. Ostateczna decyzja powinna zależeć przede wszystkim od potrzeb i preferencji dziecka oraz zdania rodziców. W przypadku wątpliwości warto o pomoc poprosić specjalistów. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą na optymalne dopasowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka, a także naszego pojazdu.
Z całą pewnością zmiana kierunku jazdy to odpowiedni moment, aby do fotelika dołączyć podnóżek KneeGuardKids. Zapewnia on stopom dziecka solidne podparcie, przez co maluch nie krzyżuje nóg ani nie zapiera ich o przednie fotele. W wypadku nagłego hamowania czy kolizji dziecko, które prawidłowo siedzi w foteliku samochodowym ma zdecydowanie lepszą ochronę. Podnóżek do auta ułatwia również adaptację do nowego sposobu jazdy i pomaga zachować prawidłową postawę. Troszcząc się o zdrowy kręgosłup, jednocześnie zmniejsza dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną i eliminuje uczucie drętwienia kończyn dolnych.
Zadbaj o aspekty techniczne – przeglądy auta oraz regulacja fotelika
Podróże z najmłodszymi wymagają sprawnej organizacji – nie tylko na długich, ale i na krótkich trasach. Aby podnieść komfort i bezpieczeństwo wszystkich podróżujących z Tobą osób, pamiętaj o regularnych przeglądach pojazdu. Sprawność techniczna jest niezwykle ważna. Pamiętaj jednak, że cykliczne przeglądy dotyczą nie tylko auta, ale także fotelika i podnóżka samochodowego. Wynika to z faktu, iż dzieci bardzo szybko rosną. Należy więc systematycznie weryfikować, czy zagłówek znajduje się na odpowiedniej wysokości, aby chronić głowę dziecka. Ważne jest też czy podest podnóżka KneeGuardKids znajduje się na odpowiedniej wysokości i jest wyregulowany pod odpowiednim kątem, aby nogi malucha w trakcie jazdy odpoczywały, pomagając mu zachować prawidłową pozycję ciała. Tak przygotowani, możecie ruszać na każdą wyprawę.