Twoje dziecko jest niespokojne podczas jazdy autem? Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny!

niespokojne-dziecko-w-aucie

Czy Wasze wspólne wyjazdy kończą się zazwyczaj kompletnym fiaskiem? Stres, nerwy, nieustanne kręcenie się malca, kopanie w przednie fotele czy nieprzerwany płacz mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, które na szczęście dość łatwo można wyeliminować!  Poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny niepokoju dziecka podczas jazdy. Sprawdź, czy także Twój maluch ma z nimi kłopot.

Nieodpowiednia temperatura

Rodzice często mają tendencję do nadmiernego nagrzewania swojego samochodu w obawie przed popularnym i nie do końca sprecyzowanym „przewianiem”. Niestety, jest to także prosta droga do przegrzania dziecka, na co reaguje ono głośnym płaczem i protestem. Pamiętajmy, że maluchy odczuwają temperaturę dokładnie tak jak my, dorośli, a samochód nie może kojarzyć się im z nieprzyjemną „szklarnią”. Oczywiście otworzenie okien w niepogodę byłoby skrajną nieodpowiedzialnością, jednak zredukowanie temperatury do neutralnych 20-22 stopni, wszystkim Wam wyjdzie na dobre!

Komfortowa i bezpieczna pozycja jazdy

Foteliki samochodowe zapewniają dziecku bezpieczną pozycję ciała, niestety nie oferując przy tym dużego komfortu. Nogi zazwyczaj luźno zwisają, powodując duże napięcia, a w rezultacie przeciążenia mięśni ud. Dziecko przebywające dłuższy czas w takiej, ustalonej odgórnie pozycji, zaczyna wiercić się i kręcić w instynktownym poszukiwaniu pozycji odciążającej. Stąd szukanie oparcia dla nóg na przednich fotelach, które często brane jest za niegrzeczne kopanie z nudów. Maluchy przebywające w wymuszonej, nienaturalnej pozycji stają się marudne, płaczliwe i drażliwe. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy doposażyć fotelik w podnóżek KneeGuardKids, który dając stabilne i solidne oparcie małym stópkom, odciąża stawy i redukuje nieprzyjemne przeciążenia i napięcia w mięśniach. Ważny ze względu na swoje działanie wspierające prawidłowy rozwój małego człowieka, ma więc także działanie uspokajające!

Sprawdź, czy to nie choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna dotyka głównie dzieci, choć zdarzają się także zachorowania wśród osób dorosłych. Odpowiedzialny za nią jest podrażniony błędnik, który wysyła sprzeczne z przekazywanymi przez narząd wzroku informacje. W efekcie odczuwane objawy to: nudności, zawroty głowy, ogólna drażliwość, uczucie niewygody i zmęczenie. W przypadku dłuższych podróży możliwe są także bóle głowy, silna potliwość, a nawet wymioty. Choć z choroby trudno się wyleczyć, można łagodzić jej skutki poprzez:

– siadanie przodem do kierunku jazdy,

– unikanie patrzenia zbyt długo w jeden punkt,

– stosowanie chłodnych okładów na kark,

– dobre przewietrzenie samochodu przed podróżą,

– robienie częstych przerw w razie wystąpienia objawów choroby.

W aptekach dostępne są także leki pomagające w hamowaniu objawów, jednak warto po nie sięgać dopiero po wcześniejszym wyczerpaniu naturalnych metod oraz po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Więcej na temat choroby lokomocyjnej oraz jej zapobieganiu przeczytasz w naszym artykule „Choroba lokomocyjna – co jest jej przyczyną i jak można łagodzić jej skutki?”.

Nuda i zniechęcenie

Jeśli zadbaliście o odpowiednią temperaturę, komfortową pozycję, a także wykluczyliście chorobę lokomocyjną, zastanówcie się czy Wasz maluch… nie jest po prostu znużony daleką, monotonną drogą. Nawet najpiękniejsze widoki nie są dla niego tak ekscytujące, jak dla dorosłych. Malowniczą naturę Twoje dziecko może nauczyć się doceniać dopiero za kilka lat. Teraz potrzebuje Ciebie, Twojej bliskości i uwagi. Zaproponuj zatem kilka wspólnych zabaw. Przygotuj sobie także książeczki, audiobooki czy płyty z Waszymi ulubionymi piosenkami. Dzięki nim droga wcale nie będzie nudna!

 

 

Tags: , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek