Twoje dziecko jest niespokojne podczas jazdy autem? Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny!

24 listopada 2023

niespokojne dziecko w aucie - co robić gdy dziecko zaczyna płakać

Czy Wasze wspólne wyjazdy kończą się zazwyczaj kompletnym fiaskiem? Stres, nerwy, nieustanne kręcenie się malca, kopanie w przednie fotele czy nieprzerwany płacz mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, które na szczęście dość łatwo można wyeliminować!  Poniżej zebraliśmy najczęstsze przyczyny niepokoju dziecka podczas jazdy. Sprawdź, czy także Twój maluch ma z nimi kłopot.

Nieodpowiednia temperatura

Rodzice często mają tendencję do nadmiernego nagrzewania swojego samochodu w obawie przed popularnym i nie do końca sprecyzowanym „przewianiem”. Niestety, jest to także prosta droga do przegrzania dziecka, na co reaguje ono głośnym płaczem i protestem.

Pamiętajmy, że maluchy odczuwają temperaturę dokładnie tak jak my, dorośli, a samochód nie może kojarzyć się im z nieprzyjemną „szklarnią”. Oczywiście otworzenie okien w niepogodę byłoby skrajną nieodpowiedzialnością, jednak zredukowanie temperatury do neutralnych 20-22 stopni, wszystkim Wam wyjdzie na dobre, a płaczliwe dziecko zamieni się w anioła.

dziecko płacze w aucie - dlaczego, zachowanie dziecka, a złe samopoczucie

Zmiany ciśnienia na dłuższych trasach

Zmiany ciśnienia podczas podróży samochodem, zwłaszcza w terenach górzystych, mogą być jednym z powodów, dla których dzieci doświadczają dyskomfortu, a nawet bólu uszu. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku różnic w wysokości podczas pokonywania wzniesień lub schodzenia w dół. W takich sytuacjach starsze dzieci stają się drażliwe, a uspokoić niemowlaka jest o wiele trudniej.

Jak sobie z tym radzić?

  1. Przekąski – ich spożywanie podczas podróży, zwłaszcza tych, które wymagają żucia, może pomóc w utrzymaniu równowagi ciśnienia w uszach. Przekąski takie jak marchewki, jabłka czy chrupiące paluszki mogą być dobrym wyborem.
  2. Napoje – pijąc płyny, zwłaszcza poprzez ssanie słomki czy smoczka, dziecko może łatwiej radzić sobie ze zmianami ciśnienia. Przygotuj więc na drogę napoje odpowiednie do wieku Twojego dziecka, by w trakcie podróży można było z nich skorzystać.
  3. Regularne przerwy – podczas wypraw planuj także regularne przerwy na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas podróży w obszarach o dużych zmianach wysokości. Krótkie spacery mogą pomóc w równoważeniu ciśnienia i pozytywnie wpływać na zatkanie uszu.
  4. Rozmowy z dzieckiem – wyjaśnij dziecku, dlaczego czasami odczuwa ból uszu podczas podróży samochodem. W prosty sposób opowiedz o zmianach ciśnienia i zasugeruj, jak może sobie pomóc, na przykład poprzez częstsze przełykanie śliny czy picie napojów.

Pamiętaj, że nie wszystkie dzieci reagują jednakowo na zmiany ciśnienia, i to, co działa dla jednego malucha, niekoniecznie zadziała dla drugiego. Dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami, ufać swojemu instynktowi i obserwować, co najlepiej sprawdza się dla Twojego dziecka. Jeśli jednak problem z bólem uszu podczas podróży powtarza się, warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

skoki rozwojowe a samopoczucie maluszka

Komfortowa i bezpieczna pozycja ciała podczas jazdy samochodem

Foteliki samochodowe zapewniają dziecku bezpieczną pozycję ciała, niestety nie oferując przy tym dużego komfortu. Nogi zazwyczaj luźno zwisają, powodując duże napięcia, a w rezultacie przeciążenia mięśni ud.

Dziecko przebywające dłuższy czas w takiej, ustalonej odgórnie pozycji, zaczyna wiercić się i kręcić w instynktownym poszukiwaniu pozycji odciążającej. Stąd szukanie oparcia dla nóg na przednich fotelach, które często brane jest za niegrzeczne kopanie z nudów.

Maluchy przebywające w wymuszonej, nienaturalnej pozycji stają się marudne, płaczliwe i drażliwe. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy doposażyć fotelik w podnóżek do auta KneeGuardKids, który dając stabilne i solidne oparcie małym stópkom, odciąża stawy i redukuje nieprzyjemne przeciążenia i napięcia w mięśniach. Ważny ze względu na swoje działanie wspierające prawidłowy rozwój małego człowieka, ma więc także działanie uspokajające!

nieprzyjemne objawy podczas podróży autem

Sprawdź, czy to nie choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna dotyka głównie dzieci, choć zdarzają się także zachorowania wśród osób dorosłych. Odpowiedzialny za nią jest podrażniony błędnik, który wysyła sprzeczne z przekazywanymi przez narząd wzroku informacje.

W efekcie odczuwane objawy choroby lokomocyjnej to: nudności i ból brzuszka, zawroty głowy, ogólna drażliwość, uczucie niewygody i zmęczenie. W przypadku dłuższych podróży możliwe są także bóle głowy, silna potliwość, a nawet wymioty. Choć z choroby trudno się wyleczyć, można łagodzić jej skutki poprzez:

– siadanie przodem do kierunku jazdy,

– unikanie patrzenia zbyt długo w jeden punkt,

– stosowanie chłodnych okładów na kark,

– dobre przewietrzenie samochodu przed podróżą,

– robienie częstych przerw w razie wystąpienia objawów choroby.

W aptekach dostępne są także leki pomagające w hamowaniu objawów, jednak warto po nie sięgać dopiero po wcześniejszym wyczerpaniu naturalnych metod oraz po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Więcej na temat choroby lokomocyjnej oraz jej zapobieganiu przeczytasz w naszym artykule „Choroba lokomocyjna – co jest jej przyczyną i jak można łagodzić jej skutki?”.

leki antyhistaminowe działające delikatnie uspokajająco

Nuda i zniechęcenie podczas podróży

Jeśli zadbaliście o odpowiednią temperaturę, komfortową pozycję ciała, a także wykluczyliście chorobę lokomocyjną, zastanówcie się czy Wasz maluch… nie jest po prostu znużony daleką, monotonną drogą.

Nawet najpiękniejsze widoki nie są dla niego tak ekscytujące, jak dla dorosłych. Malowniczą naturę Twoje dziecko może nauczyć się doceniać dopiero za kilka lat. Teraz potrzebuje Ciebie, Twojej bliskości i uwagi.

Zaproponuj zatem kilka wspólnych zabaw. Przygotuj sobie także książeczki, audiobooki czy płyty z Waszymi ulubionymi piosenkami. Dzięki nim droga wcale nie będzie nudna!

Każde dziecko podczas dłuższych podróży samochodem zaczyna w końcu wyrażać chęć jej przerwania i zatrzymania się chociaż na chwilę. Planując trasę, wrato więc od razu pomyśleć o atrakcjach w okolicy, które przy okazji wyprawy można odwiedzić.

Skoki rozwojowe u dzieci a podróż autem

Podróż autem może wpływać na dzieci w okresach tzw. „skoków rozwojowych” w sposób znaczący – czy pozytywnie, czy negatywnie, zależy od indywidualnych cech naszego potomka.

Musimy pamiętać, że podczas skosów rozwojowych dzieci doświadczają intensywnego wzrostu zarówno fizycznego, jak i poznawczego. W czasie podróży samochodem te istotne momenty mogą być poddane próbie, stwarzając wyzwania zarówno dla malucha, jak i dla rodziców.

Jak zatem wspierać rozwój dziecka podczas podróży autem, uwzględniając jego specyficzne potrzeby podczas skoków rozwojowych?

Stymulacja sensoryczna

Zabawki stymulujące zmysły mogą być doskonałym towarzyszem podróży. Zainwestuj w kolorowe zabawki, które rozwijają zmysł dotyku, wzroku i słuchu. W ten sposób podróż stanie się jednocześnie atrakcyjnym i edukacyjnym doświadczeniem.

Rozwijanie komunikacji

Podczas podróży warto rozmawiać z dzieckiem, opowiadając mu ciekawe historie czy zadając pytania. To nie tylko rozwija umiejętności językowe, ale także wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Gry słowne, śpiewanie piosenek czy opowiadanie bajek to doskonałe sposoby na wspieranie rozwoju komunikacyjnego malucha niezależnie od jego wieku.

Zachęcanie do ruchu

Przerwy na krótkie spacery czy zabawy na placu zabaw podczas postoju to świetny sposób na zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Dzieci podczas skoków rozwojowych często są pełne energii, dlatego warto dać im możliwość rozładowania jej w bezpieczny sposób.

Zabawy z liczbami i kształtami

Wykorzystaj czas podróży do zabaw matematycznych. Liczenie aut czy rozpoznawanie kształtów znaków drogowych może być nie tylko zabawne, ale także edukacyjne. Dziecko może w ten sposób doskonalić umiejętności liczenia, rozróżniania kształtów, kolorów i rozwijania spostrzegawczości.

Twórcze aktywności

Zabierz ze sobą kredki, bloki do rysowania czy kolorowanki. Dzieci często uwielbiają twórcze zajęcia, a rysowanie czy kolorowanie wspomaga rozwój motoryki małej i wyobraźni.

Odpowiedni fotelik samochodowy

Wybierz atestowany fotelik samochodowy dostosowany do wieku i wzrostu dziecka, zapewniający bezpieczeństwo podczas podróży. Komfortowe warunki podróży wpływają korzystnie na ogólne doświadczenie malucha.

Podsumowując, podróż autem podczas skoków rozwojowych dziecka może być nie tylko wyzwaniem, ale także okazją do wzbogacenia jego doświadczeń. Wprowadzenie różnorodnych i angażujących aktywności może sprawić, że podróż stanie się pozytywnym elementem rozwoju dziecka, pozwalając mu jednocześnie czerpać radość z czasu spędzonego z rodziną.

niespokojne dziecko w aucie - co robić gdy dziecko zaczyna płakać

Ostatnie wpisy

Dlaczego nawet najlepszy fotelik nie zapewnia komfortu małym pasażerom?
Dla kogo przeznaczony jest podnóżek KneeGuardKids3?
Jakie korzyści dla Twojego dziecka oferuje podnóżek KneeGuardKids3?
Co kupić dziecku na Mikołaja?
5 pomysłów na zabawy w podróży

Tagi

zwisające nogi
Zdrowy kręgosłup dziecka
zdrowy kręgosłup
zdrowie dziecka
zabawy z dziećmi w domu
zabawy z dziećmi
zabawy z dzieckiem w aucie
zabawy z dzieckiem
zabawy w domu
zabawy sportowe
zabawy ruchowe
zabawy plastyczne
zabawy na jesień
zabawy manualne
wywiad z ekspertem
wyprawy z dzieckiem
wyjazd nad morze
wyjazd na wakacje z dzieckiem
wyjazd na wakacje we wrześniu
wyjazd na ferie
wiozenne wycieczki z dziećmi
wiosenne wycieczki
weekendowe wyjazdy z dzieckiem
wakacje za granicą z dziećmi
wakacje za granicą
wakacje z dziećmi
wakacje we wrześniu
Wakacje w Polsce z dzieckiem
wakacje w Polsce
wakacje
wady postawy u dzieci
użądlenia owadów
ustawienia fotela i kieronicy
umysł dziecka
udary słoneczne
u kubusia
świąteczne porządki
Świat Przyjazny Dziecku
stop zwisającym nogom
stop luźno zwisającym nogom w aucie
sposoby na przeziebienie
słuchowiska dla dzieci
slaskie
śląsk
skrzywienie kręgosłupa
sklep z artykułami dla dzieci
Samochodowe wakacje z dzieckiem
samochód
rzeczy dla dziecka
rozwój dziecka
rok szkolny
przygotuj dziecko na wiosnę
przygotowania do wiosny
przyczyny kolizji drogowej
przedszkole
przedszkolak
prezenty świąteczne
prezenty na zajączka
prezenty na święta
prezent na mikołaja
prezent mikołajowy
prawidłowa pozycja ciała za kierownicą
prawidłowa pozycja ciała dziecka podczas jazdy autem
porady rehabilitanta
porady fizjoterapeuty
pomysły na zabawy z dziećmi
pomysły na wakacje
Pomysły na jesienne zabawy z dziećmi
pomysł na prezent
pokój malucha
pokój dziecka
podstawka pod nogi do fotelika
Podróżowanie autem w mieście z dzieckiem
podróże z dziećmi
podróż z kneeGuradKids
podróż z dziećmi
Podróż z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną
podróż z dzieckiem
podróż autem z dziećmi
podróż autem
podóżek samochodowy dla dzieci
podnóżek samochodowy
Podnóżek KneeGuardKids na świąteczny wyjazd
podnóżek KneeGuardKids
Podnóżek KneeGuard Kids
podnóżek Knee Guard Kids
podnóżek do fotelika
podnóżek do auta podnózek samochodowy
podnóżek do auta dla niepełnosprawnego dziecka
podnóżek do auta
podnóżek dla dziecka
podnóżek dla dzieci do auta
podnóżek dla dzieci
podnóżek
opieka nad dzieckim
oparzenia słoneczne
okiem eksperta
odkrywamy polske z kneeguardkids
nowy rok szkolny
nowe przedszkole

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź listę sklepów lub zamów online z bezpłatną dostawą.