Na myśl o podróży samochodem zamiast zadowolenia i zaciekawienia odczuwasz przerażenie? Każdy Wasz wyjazd okupiony jest łzami, stresem i złym nastrojem wszystkich członków rodziny? Co robić, jeśli twoje dziecko nie lubi jeździć samochodem? Czy da się je do tego przekonać? Przeczytaj kilka naszych porad i ciesz się spokojniejszą jazdą.
Po pierwsze – sprawdź, czy dziecko czuje się dobrze?
Czasem niechęć do samochodu może mieć prostą przyczynę – złe samopoczucie i chorobę lokomocyjną. Poza oczywistymi objawami malec może mieć jedynie mdłości. Sam nie wiedząc, co się dzieje, odmawia jazdy autem, ponieważ to właśnie ona kojarzy mu się ze złym samopoczuciem. Jeśli tak jest, warto skonsultować się z pediatrą i zadbać o zdrowie dziecka.
Krok drugi – zatroszcz się o komfort z podnóżkiem KneeGuardKids
Bolące i ścierpnięte nogi, obolałe plecy – to często odczucia, jakie towarzyszą najmłodszym podróżnikom. Jeśli i Twoje dziecko nie znosi dobrze podróży, czas zadbać o jego komfort. Do tradycyjnego fotelika, dodaj podnóżek KneeGuardKids.
Jego zadaniem jest pomóc dziecku utrzymać prawidłową postawę. To ona jest gwarancją tego, że kręgosłup nie ucierpi, a dziecko nie będzie odczuwało mocnego, negatywnego nacisku na nogi.
W kolejnym korku upewnij się także, że temperatura w samochodzie jest komfortowa dla wszystkich. To ważne, by dziecko nie czuło się zmęczone z powodu gorąca lub wręcz przeciwnie – miało pierwsze objaw bólu gardła przez mocno wiejącą klimatyzację.
Podróż to dobry czas na zabawę
Kolejna porada dotyczy jednej z ważniejszych rzeczy, której wielu maluchom brakuje podczas podróży samochodem – zabawy. Przygotować się do niej należy się już przed wyjazdem. Weź ulubioną zabawkę dziecka lub zastanów się, jaki zestaw może wziąć ze sobą.
Czego unikać? Zabawek mniejszych, które łatwo wypuścić z rączki. Mogą one turlać się w samochodzie, powodując niepotrzebną frustrację malucha i zagrożenie, jeśli wpadną pod nogi kierowcy. Natomiast duży pluszak doskonale spełni swoją rolę.
Warto zabrać audiobooka z ulubioną bajką albo zestaw piosenek. Z nieco starszym podróżnikiem można rozmawiać o tym, co dzieje się na zewnątrz albo ćwiczyć gry na spostrzegawczość. Niektóre maluchy grają także lub oglądają bajkę na smartfonie. Choć wydaje się być to dobrym pomysłem, warto uważać — drgający obraz może przyczynić się do dolegliwości żołądkowych dziecka.
Nie zapomnij o postojach
Nawet najlepiej zaplanowana trasa nie może obyć się bez przystanków. Są konieczne, by na chwilę wyrwać się z samochodu, nieco rozruszać, a także na przykład skorzystać z toalety. Dobrym zwyczajem jest także chwila odpoczynku połączona z przekąską na drogę. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia całego samochodu i pasażerów prowiantem, a także przedłużysz chwilę odpoczynku.
Jeśli wprowadzisz w życie każdą z tych porad, efekty powinny pojawić się bardzo szybko – nawet jeśli Twój malec nie zostanie fanem podróży autem, z pewnością zniesie je o wiele lepiej. A Ty spokojnie zapanujesz każdą wyprawę.