Umysł dziecka jest chłonny jak gąbka. Każdego dnia malec podejmuje mniejsze i większe wyzwania, zgłębia swoją wiedzę i poznaje świat. Towarzysząc mu w dziecięcych przygodach, warto zadbać o to, aby poznawanie rzeczywistości stało się jeszcze łatwiejsze. Jak to zrobić? Jak można zadbać o rozwój malca? Przeczytaj kilka naszych porad.
Zdolności manualne ćwiczcie w kuchni
Koordynacja ruchowa, umiejętność wykonywania poprawnie pewnych ruchów to nie cechy, z którymi przychodzimy na świat, ale zdolności, które warto kształcić. W warunkach domowych zaproś malucha do pomocy w kuchni. To znakomita okazja do zabawy, a tym samym nauki.
Wyrabianie ciasta na pierogi, wycinanie równych kółek szklanką i odmierzanie odpowiedniej ilości farszu to znakomite ćwiczenie dla małych rączek. Inna czynność, przy której może pomagać maluch to wyjmowanie rzeczy ze zmywarki i układanie ich w równe stosiki lub szukanie miejsca w szufladzie dla poszczególnych przedmiotów. Trenując spostrzegawczość, jednocześnie angażujesz malucha w ważne domowe obowiązki.
Ćwiczenie uwagi podczas jazdy w foteliku z podnóżkiem KneeGuardKids
Dobrą lekcją spostrzegawczości, a jednocześnie znakomitym sposobem na nudę podczas podróży samochodem jest wyznaczanie dziecku obiektów, które powinno znaleźć za oknem. Mogą to być zarówno zwierzęta, jak i na przykład zabudowania w konkretnym kolorze — liczy się to, aby malec dostrzegł je i potrafił nazwać gdzie i co widzi.
Przy tego typu zabawach, podobnie jak i przy kuchennych warto zadbać o komfort malucha. Podczas jazdy samochodem dziecko powinno być zapięte w foteliku, a jego nóżki spoczywać na zapewniającym wygodę podnóżku KneeGuardKids. Nawet najbardziej uważny najmłodszy odkrywca potrzebuje odpowiednich warunków, aby móc skupić się na powierzonym mu zadaniu i szlifować nowe umiejętności.
Lekcję przyrody przeprowadź w naturze
Nie ma lepszego sposobu na naukę biologii niż po prostu wyjście z domu. Jeśli macie możliwość urządzenia krótkiej wycieczki, skorzystajcie z niej. Podczas spaceru w lesie pokaż dziecku poszczególne rośliny, na przykładzie opowiedz o tym, jak zmienia się przyroda wraz z upływem pór roku. Odwiedzajcie to samo miejsce w różnych sezonach. Wtedy maluch będzie mógł zobaczyć metamorfozy znane z książek i programów na własne oczy.
Jeśli macie takie umiejętności możecie także zabawić się w obserwatorów zwierząt. Pamiętajcie jednak, by podczas tego typu aktywności nie naruszać ich naturalnych terytoriów. W wielu miejscowościach organizowane są programy edukacyjne, w ramach których można dołączyć do grupy eksploratorów natury. Być może to rozwiązanie dostępne jest także dla Was?
Podczas zabaw edukacyjnych bądź otwarty na potrzeby malucha i odpowiadaj na jego pytania. A jeśli nie znasz dobrej odpowiedzi, to kolejna okazja do wspólnych poszukiwań i na przykład seansu bajek lub filmów edukacyjnych. Postępując w ten sposób, będziecie się świetnie bawić i wspólnie odkrywać świat.