Być może ten tytuł będzie dla Was zaskoczeniem, jednak specjaliści alarmują, że jazda na tylnym siedzeniu z maluchem stwarza potencjalne zagrożenie zarówno dla opiekuna, jak i samego dziecka. Tłumaczymy, dlaczego i doradzamy, jak dbać o bezpieczeństwo jazdy podczas podróży z dzieckiem.
Mama na tylnym siedzeniu — dlaczego to nie jest dobry pomysł?
Wielu rodzicom wydaje się wręcz naturalne, że mama siedzi z małym dzieckiem na tylnym siedzeniu. Argumenty co do tego wydają się być racjonalne. Przecież mama dba, aby maluszek czuł się bezpiecznie, a w razie zagrożenia, np. zakrztuszenia będzie w stanie momentalnie zareagować i udzielić pomocy dziecku. Innymi argumentami, które często się pojawiają, jest ciągły płacz dziecka, trzymanie główki podczas snu oraz podawanie napojów i jedzenia.
Niestety rodzic na tylnym siedzeniu stwarza dla siebie i dziecka zagrożenie. Mamy, bo to one najczęściej siadają z tyłu, bardzo często zajmują miejsce pośrodku tylnej kanapy. Przy czym często nie zapinają pasów lub są zabezpieczone jedynie pasem biodrowym. W razie kolizji pozostają więc bez zabezpieczenia, które mogłoby uratować ich życie. Siadając na przednim siedzeniu, mają większe szanse na wyjście cało z kolizji, ponieważ będą je chronić poduszki powietrzne, fotel oraz zagłówek.
Siedzenie z tyłu jest także bardzo niebezpieczne dla dzieci. Ciało dorosłego w trakcie kolizji staje się bezwładne. To oznacza, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad ruchami, lub tym w którą stronę ciało będzie się kierować w momencie stłuczki. Przy dużej sile uderzenia możemy doprowadzić do poważnych urazów dziecka, złamań, a nawet jego śmierci.
Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży z dzieckiem?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń podczas jazdy samochodem z dzieckiem, ale możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby dziecko podczas jazdy samochodem nie jadło i nie piło. Jeżeli skarży się na pragnienie lub głód, lepszym pomysłem będzie zrobienie krótkiego postoju. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy w zasięgu dziecka nie ma przedmiotów, które mogłoby włożyć do ust i potencjalnie się zadławić. Dobrym pomysłem będzie także zakup lusterka RSW, dzięki któremu będziecie mogli obserwować malucha bez konieczności odwracania wzroku od jezdni.
Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa podróżowania jest podnóżek do fotelika samochodowego. Podnóżek samochodowy z jednej strony zapewnia komfort dziecka podczas podróży, odciążając jego nogi, z drugiej wymusza odpowiednią postawę dziecka, zwiększając tym samym skuteczności działania fotelika samochodowego. Dziecko, któremu jest wygodnie, mniej marudzi, dzięki czemu podróż mija bezpieczniej i w miłej atmosferze.
Wprowadzając kilka prostych zmian podczas jazdy samochodem z dzieckiem, możecie wpłynąć na znaczne zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, nie tylko dla dziecka, ale także i dla rodzica. Zatem, jeżeli to tylko możliwe, zrezygnujcie z jazdy na tylnym siedzeniu, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla siebie i swojego podopiecznego.