W 2020 roku w Polsce zanotowano 382 046 kolizji drogowych. Oznacza to, że statystycznie, każdego dnia w Polsce dochodzi do ponad 1000 kolizji dziennie. Czynników, które wpływają na ten wynik, jest wiele. Sprawdzamy, co najczęściej wpływa na powstawanie zdarzeń na drogach, i jak zabezpieczyć siebie oraz swoich bliskich przed ich konsekwencjami.
Co wpływa na powstawanie kolizji drogowych?
Okazuje się, że powstawanie kolizji drogowych jest dość interdyscyplinarne i wpływ na nie może mieć kilka czynników jednocześnie. Najczęściej jednak kolizje klasyfikuje się pod kątem czynników atmosferycznych, błędu ludzkiego lub problemów technicznych związanych ze stanem pojazdu, lub drogi.
Mimo że do dojścia do stłuczki konieczny jest zazwyczaj splot kilku okoliczności, to jednak najczęściej odpowiedzialni są za nie ludzie. I to nie zawsze kierowcy pojazdów, ale także inni uczestnicy ruchu drogowego, np. piesi i rowerzyści.
W 2020 roku do największej liczby kolizji doszło w terenie zabudowanym na skrzyżowaniach. Najczęstszą przyczyną było natomiast nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom, pieszym i rowerzystom. Co ciekawe do największej liczby wypadków dochodziło w piątki w godzinach szczytu od 13 do 19. Także wzmożony ruch w okresie wakacyjnym wpłynął na liczbę zgłoszonych stłuczek. Najwięcej ich było w sierpniu i w lipcu.
I choć często powtarza się, że złe warunki atmosferyczne wpływają na zwiększenie liczby kolizji, to statystyki policyjne pokazują coś zupełnie innego. Okazuje się bowiem, że ładna pogoda zachęca kierowców do jazdy ze zwiększoną prędkością, co często prowadzi do powstawania kolizji i wypadków drogowych.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy samochodem?
Niestety kolizji drogowych nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć. Pomimo jazdy z największą ostrożnością, nie możemy przewidzieć nieoczekiwanych zdarzeń lub zachowań innych kierowców. Dlatego wsiadając do auta, powinniśmy zawsze dbać o maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Podstawową zasadą jest bezwzględne zapinanie pasów kierowcy oraz wszystkich pasażerów. Na bezpieczeństwo jazdy wpływa również tak prozaiczna czynność, jak odpowiednie ustawienie fotela i lusterek. Pamiętajmy również, aby do prowadzenia auta zawsze wybierać wygodne obuwie z dość miękką podeszwą. Panie za kierownicą powinny zdecydowanie zrezygnować z prowadzenia pojazdu w butach na obcasie.
Jeżeli podróżujemy z dzieckiem, konieczne jest przewożenie go w dobrze dopasowanym do wzrostu i wagi foteliku. Dla mniejszych dzieci warto zastosować również lusterko do obserwacji. To wszystko pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych zachowań, które mogłyby doprowadzić do kolizji. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć stłuczki. W takiej sytuacji naszym sprzymierzeńcem będą sprawne poduszki powietrzne i zapięte pasy.
Jeżeli przewozimy dziecko w foteliku, to dla jego dodatkowej ochrony podczas stłuczki możemy również zamontować podnóżek do fotelika dla dzieci KneeGuardKids. Podnóżek wymusza u dzieci prawidłową postawę siedzenia podczas jazdy, przez co zwiększa skuteczność działania fotelika. Warto bowiem podkreślić, ze wszelkie testy fotelików są przeprowadzane na manekinach, które siedzą prosto. Podkurczone nogi, wygięcie w jedną ze stron może zwiększać niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń ciała, np. w postaci złamań. Zachowanie tych środków ostrożności pomoże nam uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji lub zniwelować konsekwencje udziału w ewentualnej kolizji drogowej.