Jak bezpiecznie podróżować do przedszkola i szkoły?

podróż autem z dziećmi

Wakacje powoli dobiegają końca, a to oznacza powrót naszych dzieci do szkół i przedszkoli. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, bez względu na to, czy podróżujecie do szkoły pieszo, komunikacją miejską czy samochodem. Poniżej znajdziecie solidną dawkę wiedzy, jak bezpiecznie dotrzeć do szkół i przedszkoli.

Bezpieczna podróż do szkoły pieszo

Powrót do szkoły lub przedszkola zawsze wiąże się z wieloma emocjami. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych dzieci, które uczęszczają do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. Dlatego w pierwszych dniach po przerwie wakacyjnej należy szczególnie zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo, ponieważ dzieci mogą być roztargnione i nieco zdezorientowane.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W takiej sytuacji rodzice powinni pamiętać, aby przekraczając jezdnię lub poruszając się wzdłuż ruchliwych dróg najmłodsze dzieci przewozić w wózkach, lub trzymać na rękach. Nieco starsze dzieci wystarczy trzymać za rękę. Warto również mieć na uwadze, że podróżowanie do szkoły na hulajnodze i rowerku może zmniejszyć możliwość szybkiej reakcji rodziców w przypadku niebezpiecznego zachowania dziecka w pobliżu drogi. Dlatego zalecamy nie korzystać z tego typu pojazdów, jeżeli musimy pokonać ruchliwe przejście dla pieszych lub poruszać się po chodniku wzdłuż drogi o dużym natężeniu ruchu. Pamiętajmy także, że bez względu na wiek dziecka powinniśmy zadbać o jego widoczność, umieszczając elementy odblaskowe na ubraniach i plecaku.

Prawo i ruch drogowy

Warto również pamiętać, że zgodnie z panującym prawem, dziecko, które ma ukończone 7 lat, nie może samodzielnie poruszać się po drogach i musi być pod opieką przynajmniej 10 – letniego dziecka. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pierwszoklasistów i starszych dzieci, można również wyznaczyć dziecku jedną, możliwie najkrótszą i najbezpieczniejszą drogę do domu. Unikniemy wtedy zagrożeń związanych ze zgubieniem się dziecka. I na koniec pamiętajmy, aby ciągle przypominać dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.

Podróż do szkoły i przedszkola autem

Jeżeli do placówki oświatowej zawozimy naszą pociechę samochodem, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać o przewożeniu dzieci w fotelikach samochodowych lub na specjalnych siedziskach, w miarę możliwości na tylnym siedzeniu po prawej stronie. Ponadto, dzieci należy zawsze wysadzać z auta od strony parkingu lub chodnika. Nigdy nie od strony drogi, po której poruszają się pojazdy.

Bezpieczna i komfortowa podróż z podnóżkiem do aut KneeGuardKids

Przewożąc małe dziecko w aucie, warto zainstalować lusterko, które pozwoli nam go obserwować, i w razie jakiegokolwiek zagrożenia szybko zareagować. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę dzieci można zainstalować podnóżek do fotelika KneeGuardKids, który z jednej strony wymusi prawidłową pozycję dziecka w foteliku, a z drugiej znacznie zwiększy jego komfort podróżowania. Stabilne podparcie nóg sprawi, że problem ich drętwienia zniknie zupełnie. W razie kolizji dziecko zawsze będzie maksymalnie chronione przez jego fotelik samochodowy.

I pamiętajmy, nawet bardzo małym dzieciom warto regularnie przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i opowiadać im o możliwych zagrożeniach. Dzięki temu od najmłodszych lat będziemy uczyć ich dobrych nawyków, które zaprocentują w późniejszych latach i dorosłym życiu.  

Tags: , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek