Dzieciom cierpną nogi w samochodzie — jak to możliwe?

zieci-w-aucie-podnozek-samochodowy

Z czym kojarzy Ci się jazda samochodem z dzieckiem? Z sielskim obrazkiem roześmianych maluchów na tylnym siedzeniu znanym z reklam czy raczej kolejną stresującą sytuacją, która w każdej chwili może cię przerosnąć? Dla wielu rodziców podróżowanie z dzieckiem w samochodzie to nie lada wyzwanie! I nie mamy na myśli tylko długich tras, ale również regularne wyprawy do przedszkola, lekarza czy sklepu, które mogą przemienić się w codzienną torturę. Bo powiedzmy sobie szczerze, jeśli dziecko w samochodzie nie jest szczęśliwe, to nikt nie jest szczęśliwy. Zastanówmy się zatem, co sprawia, że dziecko w samochodzie jest niezadowolone i marudne oraz spróbujmy znaleźć na to rozwiązanie.

Czy Twoje dziecko powie Ci o  tym?

Z małymi dziećmi jest jeden spory problem. Nie zawsze potrafią zakomunikować, co im w danym momencie nie pasuje, przede wszystkim dlatego, że same jeszcze nie potrafią zidentyfikować swoich potrzeb lub tego, co im doskwiera. I choć rezolutna 5-latka najczęściej jest w stanie uprzedzić rodziców komunikatem typu „będę rzygać”, „chce mi się spać”, o tyle młodsze szkraby będą po prostu marudzić, płakać, czy o zgrozo (!) próbować wydostać się z fotelika w trakcie jazdy. Postarajmy się zatem przeciwdziałać i sprawić, żeby dziecko w samochodzie czuło się dobrze.

Nuda czy (nie)wygodny fotelik?

Zdecydowana większość rodziców interpretuje niektóre zachowania dziecka jako reakcję na nudę w trakcie jazdy w foteliku samochodowym. Kopanie w fotel kierowcy, zdejmowanie butów, krzyżowanie nóg lub opieranie ich o różne elementy pojazdu. Brzmi znajomo? Tymczasem wiercenie się, marudzenie a czasami płacz, mogą świadczyć o czymś innym. Twojemu dziecku w najlepszym przypadku jest niewygodnie, a w najgorszym – cierpi, siedząc w foteliku. Zastanów się drogi rodzicu, co byś odczuwał, będąc „przyspawanym” do siedzenia z luźno zwisającymi nogami, które nie dosięgają do podłogi pojazdu. Po jakim czasie zacząłbyś szukać wsparcia dla stóp? Będąc małym dzieckiem, prawdopodobnie nie miałeś okazji sam doświadczyć takiego dyskomfortu. Pewnie tak jak większość dzieci w tamtych czasach leżałeś wygodnie na tylnym siedzeniu z poduszką pod głową lub siedziałeś na kolanach mamy. Było to oczywiście ekstremalnie niebezpieczne, ale stan wiedzy na temat bezpieczeństwa przewożenia dzieci w aucie nie był wówczas wysoki. Nie zapominajmy również, że te 30-40 lat temu na drogach było o wiele mniej samochodów i jeździło się nimi o wiele wolniej.

 

Zwisające nogi w foteliku samochodowym

Na pierwszy rzut oka mało kto powiąże cierpnięcie pośladków, mrowienie stóp albo drętwienie nóg z ograniczonym przepływem krwi w kończynach dolnych. Uda i łydki, opierając się o krawędzie fotelika samochodowego, są uciskane od spodu. Ponadto w ułożonych w takiej pozycji nogach zablokowany jest przepływ limfy. Niewielu rodziców skojarzy narzekanie dziecka na bolącą nogę z długotrwałym napięciem mięśniowym wywołanym przez utrzymujące się w powietrzu nogi. Tymczasem luźno zwisające kończyny, które nie dosięgają do podłogi pojazdu, nie mają podparcia, które mogłoby przeciwdziałać zarówno siłom grawitacji, jak i nasilającym ją przeciążeniom wywołanym przez manewry na drodze. Mali pasażerowie zaczynają wówczas intuicyjnie poszukiwać sposobów na zmianę pozycji ułożenia ciała i nóg. Jednak w wielu przypadkach będą to rozwiązania narażające je na groźne konsekwencje podczas nieoczekiwanego wypadku. Żaden fotelik nie będzie bezpieczny, jeśli dziecko nie będzie w nim prawidłowo siedziało.

3 kroki

Jak sobie z tym porazić? Po pierwsze, kupując fotelik, kierujmy się zarówno bezpieczeństwem potwierdzonym certyfikatami, jak i wyprofilowaniem oraz jakością zastosowanych materiałów do obicia siedziska. Po drugie, dobierajmy fotelik do auta, ponieważ nie każdy, choćby nawet najlepszy na świecie produkt z tej kategorii, będzie pasował tak samo dobrze do wszystkich modeli Audi, Skody, Peugeota czy Opla. Wreszcie po trzecie, zastosujmy podnóżek do fotelików samochodowych, który bez względu na producenta fotelika oraz auta, pozwoli dziecku podróżować bardziej komfortowo i bezpiecznie. Z jednej strony zapewniając solidne wsparcie pod nogami, a z drugiej pomagając dziecku jak najdłużej utrzymać prawidłową sylwetkę w czasie jazdy.

 

A czy Ty dostrzegałeś ten problem wcześniej?

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek