Fotelik przodem do kierunku jazdy – jak przygotować dziecko zmianę?

27 października 2023

fotelik przodem

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dzieci muszą podróżować tyłem do kierunku jazdy jedynie w pierwszym foteliku, o przedziale wagowym 0-13 kg. Po około 8-10 miesiącach życia dziecko jest gotowe na zmianę fotelika. Wówczas rodzice stają przed bardzo ważnym wyborem. W Europie w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy już od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci. Trend ten jest także coraz bardziej powszechny w Polsce. Jednak konieczność zmiany fotelika, jak i kierunku jest nieunikniona wraz z czasem. Jak przygotować do tego dziecko, które do tej pory cały czas korzystało z RWF?

Jazda w foteliku RWF – do jakiego wieku?

Jazda w foteliku RWF (Rear-Facing Car Seat) zalecana jest dla dzieci do przynajmniej 5. roku życia lub nawet dłużej, jeśli dziecko nadal mieści się w limitach wagowych i wzrostowych fotelika.

Foteliki RWF pozwalają dziecku podróżować tyłem do kierunku jazdy, co jest bezpieczniejsze dla malucha podczas nagłego hamowania czy ewentualnego wypadku samochodowego, ponieważ ta pozycja minimalizuje ryzyko urazów głowy i szyi.

Zmiana fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy – jak wybrać kolejny model, bezpieczny dla dziecka?

Zmiana fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. Przy wyborze kolejnego modelu fotelika samochodowego, należy zwracać uwagę na kilka kluczowych czynników, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku:

Waga i wzrost dziecka

Upewnij się, że nowy fotelik jest odpowiedni dla wagi i wzrostu Twojego dziecka. Sprawdź zalecenia producenta dotyczące wszelkich ograniczeń.

Bezpieczeństwo

Upewnij się, że fotelik spełnia aktualne normy bezpieczeństwa, które obowiązują w Twoim kraju. Zwróć uwagę na obecność certyfikatów i atestów potwierdzających zgodność z normami bezpieczeństwa.

Instalacja

Sprawdź, czy fotelik jest łatwy w instalacji i czy możesz go prawidłowo zamontować w swoim samochodzie zarówno na tylnej kanapie samochodu, jak i na przednim siedzeniu pasażera. Dobry fotelik powinien być stabilny i pewnie zamocowany, aby uniknąć problemów w czasie podróży podczas przewożenia dziecka.

pozycja w foteliku podczas jazdy przodem - zasady przewożenia dzieci

Dopasowanie do auta

Upewnij się, że wybrany fotelik jest kompatybilny z modelem samochodu, który posiadasz. Niektóre foteliki samochodowe mogą być lepiej dopasowane do określonych rodzajów samochodów, więc zwróć na to szczególną uwagę. Dobrym pomysłem jest także przetestowanie wybranego modelu w sklepie. Zarówno foteliki montowane tyłem, jak i model montowany przodem muszą być odpowiednio dopasowane, aby bezpiecznie przewozić dziecko.

Komfort dla dziecka

Wybierz fotelik, który zapewnia komfort dla dziecka. Sprawdź, czy fotelik ma miękkie poduszki, regulowane trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz czy dziecko ma odpowiednio dużo miejsca.

Odpowiednia kategoria wagowa i wiekowa fotelika do auta

Wybierz fotelik, który odpowiada kategorii wagowej i wzrostowej Twojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o pomoc.

Recenzje i opinie

Przeczytaj recenzje i opinie innych rodziców na temat wybranego fotelika. Doświadczenia innych osób mogą dostarczyć cennych informacji na temat jakości, bezpieczeństwa i łatwości użytkowania fotelika samochodowego. Zwróć uwagę na jakość tapicerki, ściągany pokrowiec, montaż za pomocą systemu isofix, pasy bezpieczeństwa oraz wyniki osiągane w testach zderzeniowych.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem jest najważniejsze. Dokładne zbadanie różnych modeli fotelików, porównanie ich cech, przeczytanie opinii innych rodziców pomoże Ci dokonać świadomego wyboru i znaleźć odpowiedni fotelik, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo dla Twojego dziecka.

wyłączenie poduszki powietrznej podczas jazdy autem z fotelikiem

Od kiedy fotelik samochodowy przodem do kierunku jazdy?

To pytanie bardzo często zadają sobie rodzice. W końcu każdy martwi się o bezpieczeństwo i komfort podróży swojego malucha. Zaleca się, aby w foteliku RWF dzieci podróżowały jak najdłużej jest to możliwe. Zwykle jednak około piątego roku życia konieczna jest zmiana kierunku jazdy.

Zmiana pozycji w foteliku samochodowym – co czuje dziecko?

Fakt zmiany kierunku podróżowania w aucie często zaskakuje dzieci. Kilka lat jazdy w foteliku tyłem przyzwyczaiło je bowiem do pewnego schematu widoków czy ułożenia ciała. Nie bez znaczenia jest tu też kwestia pasów i zapięcia dziecka w foteliku. Wyobraź sobie, jak maluch może się poczuć podczas pierwszej przejażdżki w foteliku przodem do kierunku jazdy.

Dziecko pierwszy raz jest zapięte w trzypunktowy pas bezpieczeństwa, nie dość, że ma zmniejszone poczucie „przyczepności”, to jeszcze nie dosięga nogami do podłogi. Podczas hamowania, nawet lekkiego, ma uczucie, jakby mogło spaść z fotelika. W końcu w RWF-ie nogi cały czas miały oparcie.

Takie sytuacje powodują duży dyskomfort i często wywołują sytuacje nerwowe. Stąd już tylko jeden krok do złego samopoczucia, a nawet wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. Co możesz zrobić, żeby takich sytuacji uniknąć?

fotelik z pasami bezpieczeństwa i podnóżek KneeGuardKids

Podnóżek KneeGuardKids ratunkiem dla dzieci zmieniających kierunek jazdy!

Podczas zmiany kierunku jazdy bardzo ważne jest zapewnienie dziecku poczucia wygody. Zakup atestowanego i bezpiecznego fotelika może jednak okazać się niewystarczający.

Zdecydowanie komfort podróży Twojego dziecka wzrośnie, jeśli zapewnisz mu także podparcie dla stóp, do którego jest przyzwyczajone. Taką możliwość daje właśnie podnóżek samochodowy KneeGuardKids.

Jakie zalety płyną z użytkowania podnóżka do auta?

Zachowanie prawidłowej pozycji ciała

Podnóżek do auta nie tylko gwarantuje stabilne oparcie dla nóg, ale także pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała dziecka podczas podróży w foteliku samochodowym. Wygodne ułożenie stóp na podparciu eliminuje ryzyko nabierania złych nawyków postawy, a także wystąpienia nadmiernego napięcia mięśniowego, które może wynikać z nieprawidłowego ułożenia ciała.

Eliminacja dyskomfortu

Podparte stopy dziecka na podnóżku eliminują ucisk na uda i łydki, co pozwala na swobodny przepływ krwi i limfy w kończynach dolnych. To z kolei skutkuje zniknięciem uczucia mrowienia czy drętwienia nóg, które może być uciążliwe podczas dłuższych podróży. Dziecko odczuwa większy komfort, co przekłada się na spokojniejszą podróż zarówno dla niego, jak i dla kierującego pojazdem.

Pomoc w zwalczaniu nudy

Dzieci często nudzą się podczas długich podróży samochodem. Podnóżek do auta, zapewniając stabilne oparcie dla nóg, pozwala dziecku siedzieć wygodnie i skupić się na innych zajęciach podczas jazdy. Zabawa, czytanie książek, słuchanie audiobooków lub oglądanie filmów pomaga zminimalizować niepokój i niezadowolenie podczas podróży.

montaż fotelika i podnózka do auta na tylnym siedzeniu

Wspieranie zdrowego rozwoju kręgosłupa

Dobrze zaprojektowany podnóżek samochodowy, jak KneeGuardKids, dostosowany jest do anatomicznych cech ciała dziecka. Utrzymując stopy w odpowiedniej pozycji, pomaga w wspieraniu prawidłowego rozwoju kręgosłupa, eliminując nadmierne jego obciążenie i pomagając w utrzymaniu naturalnej krzywizny pleców.

Łatwa regulacja i kompatybilność

Podnóżek do auta KneeGuardKids jest łatwych w regulacji i pasuje do większości modeli fotelików samochodowych skierowanych przodem do kierunku jazdy oraz różnych typów aut. Rodzice mogą dostosować go do wieku i wzrostu dziecka, co umożliwia korzystanie z niego przez różne etapy rozwoju potomka.

Bez wątpienia więc odnóżek do auta to nie tylko produkt zapewniający stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także kluczowy element dla komfortu dziecka podczas podróży w foteliku samochodowym skierowanym przodem do kierunku jazdy. Eliminuje dyskomfort związany z drętwieniem czy mrowieniem nóg, wspomaga prawidłowy rozwój postawy ciała oraz pomaga w utrzymaniu spokoju i zadowolenia malucha podczas podróży samochodem. Dzięki łatwej regulacji podnóżek samochodowy jest praktycznym i skutecznym rozwiązaniem dla każdego rodzica podróżującego z dzieckiem.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu adaptacja do nowego kierunku jazdy przebiegnie sprawnie i bezstresowo dla dzieci. Jeśli chcesz bliżej poznać możliwości podnóżka samochodowego, to koniecznie przeczytaj tekst KneeGuardKids – poznaj bliżej podnóżek samochodowy!

fotelik przodem

Ostatnie wpisy

Dlaczego nawet najlepszy fotelik nie zapewnia komfortu małym pasażerom?
Dla kogo przeznaczony jest podnóżek KneeGuardKids3?
Jakie korzyści dla Twojego dziecka oferuje podnóżek KneeGuardKids3?
Co kupić dziecku na Mikołaja?
5 pomysłów na zabawy w podróży

Tagi

zwisające nogi
Zdrowy kręgosłup dziecka
zdrowy kręgosłup
zdrowie dziecka
zabawy z dziećmi w trakcie podróży
zabawy z dziećmi w domu
zabawy z dziećmi
zabawy z dzieckiem w aucie
zabawy z dzieckiem
zabawy w domu
zabawy sportowe
zabawy ruchowe
zabawy plastyczne
zabawy na jesień
zabawy manualne
wywiad z ekspertem
wyprawy z dzieckiem
wyjazd nad morze
wyjazd na wakacje z dzieckiem
wyjazd na wakacje we wrześniu
wyjazd na ferie
wiozenne wycieczki z dziećmi
wiosenny spacer z dzieckiem
wiosenne wycieczki
weekendowe wyjazdy z dzieckiem
wakacje za granicą z dziećmi
wakacje za granicą
wakacje z dziećmi
wakacje we wrześniu
Wakacje w Polsce z dzieckiem
wakacje w Polsce
wakacje
wady postawy u dzieci
użądlenia owadów
ustawienia fotela i kieronicy
umysł dziecka
udary słoneczne
u kubusia
świąteczny wyjazd z dzieckiem
świąteczne porządki
Świat Przyjazny Dziecku
stop zwisającym nogom
stop luźno zwisającym nogom w aucie
sposoby na przeziebienie
Sport z dziećmi
słuchowiska dla dzieci
slaskie
śląsk
skrzywienie kręgosłupa
sklep z artykułami dla dzieci
Samochodowe wakacje z dzieckiem
samochód
rzeczy dla dziecka
rozwój dziecka
rok szkolny
przygotuj dziecko na wiosnę
przygotowania do wiosny
przyczyny kolizji drogowej
przedszkole
przedszkolak
prezenty świąteczne
prezenty na zajączka
prezenty na święta
prezent na mikołaja
prezent mikołajowy
prawidłowa pozycja ciała za kierownicą
prawidłowa pozycja ciała dziecka podczas jazdy autem
porady rehabilitanta
porady fizjoterapeuty
pomysły na zabawy z dziećmi
pomysły na wakacje
Pomysły na jesienne zabawy z dziećmi
pomysł na prezent
pokój malucha
pokój dziecka
podstawka pod nogi do fotelika
Podróżowanie autem w mieście z dzieckiem
podróże z dziećmi
podróż z kneeGuradKids
podróż z dziećmi
Podróż z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną
podróż z dzieckiem
podróż autem z dziećmi
podróż autem
podóżek samochodowy dla dzieci
podnóżek samochodowy
Podnóżek KneeGuardKids na świąteczny wyjazd
podnóżek KneeGuardKids
Podnóżek KneeGuard Kids
podnóżek Knee Guard Kids
podnóżek do fotelika
podnóżek do auta podnózek samochodowy
podnóżek do auta dla niepełnosprawnego dziecka
podnóżek do auta
podnóżek dla dziecka
podnóżek dla dzieci do auta
podnóżek dla dzieci
podnóżek
opieka nad dzieckim
oparzenia słoneczne

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź listę sklepów lub zamów online z bezpłatną dostawą.