Nie wszystkie dzieci to urodzeni podróżnicy – część z nich mimo najlepszych chęci może źle znosić jazdę samochodem. Nękani przez mdłości, ból brzuszka i głowy mali pasażerowie mogą z niechęcią podchodzić do kolejnych eskapad. Jak można to zmienić i pomóc maluchom w trasie? Poza odpowiednimi lekami i metodami zaleconymi przez pediatrę warto zadbać o kilka drobnych aspektów, które wpłyną na komfort dziecka.
Zabawy w podróży, które nie zaszkodzą maluchowi
Jednym z często popełnianych przez rodziców błędów jest próba zabawienia dziecka. W samej chęci umilenia czasu malcowi nie ma nic złego, ale są aktywności, które mogą pogorszyć samopoczucie najmłodszego pasażera. Oglądanie książeczek lub w przypadku starszych dzieci ich czytanie, to jedna z rozrywek, które powinny trafić na listę zakazanych. Drgający obraz może przyczynić się do zwiększenia mdłości. Niektóre dzieci podobnie reagują na angażujące wzrok gry na smartfonie.
Postaraj się zabrać do samochodu ulubione pluszaki lub większych rozmiarów figurki. Możecie także ćwiczyć spostrzegawczość, wypatrując widoków za oknem, lub razem słuchać audiobooków z bajkami.
Pamiętaj o odpowiedniej postawie z podnóżkiem KneeGuardKids
Na całokształt złego samopoczucia malucha wpływać może jego niewygodna postawa. Jeśli kręgosłup dziecka ułożony jest w nienaturalnej pozycji, brzuszek jest uciskany, nóżki zwisają, a sam fotelik nie gwarantuje komfortu – trudno dziwić się narzekającemu dziecku.
Dobrym rozwiązaniem, które nie tylko pomoże zatroszczyć się o komfort małego podróżnika, ale i jego bezpieczeństwo, jest podnóżek KneeGuardKids. Odpowiednio ustawiony pozwoli dziecku oprzeć nogi i zachować prawidłową, prostą pozycję. Dzięki temu nawet najdłuższa wyprawa nie będzie oznaczała niewygody.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę i ochronę przed słońcem
Na złe samopoczucie dziecka może mieć także wpływ zbyt wysoka temperatura w samochodzie lub intensywnie padające na tylne siedzenia słońce. Warto przed wyjazdem przygotować się do tego i zastosować osłonę szyb, która pozwoli maluchowi uniknąć dłuższej ekspozycji na uciążliwe promienie.
Równie istotny jest dobór odpowiedniej temperatury – nie przegrzewaj malca, dobierz ubranka na drogę i postaw na mniej intensywny nawiew. Zwróć także uwagę na zapach do samochodu. Choć wielu kierowców docenia intensywne aromaty, dla wrażliwego malca mogą być one dodatkowym elementem powodującym złe samopoczucie.
W podróży pamiętajcie o dobrej diecie
Przed wyruszeniem w drogę dopilnuj, aby dziecko nie przejadło się, ale też nie cierpiało z głodu. Przygotuj przekąski, które zjecie podczas postojów lub zaplanuj, gdzie one się odbędą. W podróży łatwo o pokusę ciężkostrawnego jedzenia dlatego zadbaj o alternatywę dla swojego podopiecznego.
Wprowadzając kilka zmian, możesz znacząco polepszyć komfort podróży wrażliwego dziecka. Pamiętaj, by podczas drogi słuchać malucha i być otwartym na jego potrzeby. Kilka minut postoju nie wpłynie negatywnie na cały wyjazd, a może uchronić przed złym samopoczuciem.