Prawidłowa pozycja ciała dziecka podczas jazdy autem – dlaczego jest to tak ważne?

bezpieczna-pozycja-dziecka-w-aucie

Co właściwie oznacza „prawidłowa pozycja ciała” dziecka podczas jazdy i czy naprawdę jest aż tak ważna? Czy sam fotelik jest w stanie ją zapewnić? Jeśli chociaż raz zdarzyło Ci się rozważać te kwestie, poniżej pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Co w praktyce oznacza „prawidłowa pozycja”?

Prawidłowa pozycja oznacza takie ułożenia ciała dziecka w foteliku, które zapewnia mu możliwie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i zabezpiecza przed ewentualnymi urazami w trakcie nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie reguluje ustawa Prawa O Ruchu Drogowym. Można odnaleźć tam paragraf mówiący o tym, że dziecko do lat 12 lub /i nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku ochronnym, lub dosłownie cytując, w „innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”.

Czy fotelik wystarczy?

Producenci fotelików samochodowych muszą przejść szereg prób i testów, aby otrzymać niezbędne certyfikaty. W ich przebiegu udowadniają, że oferowane przez nich produkty zapewniają optymalną pozycję ciała dziecka w czasie podróży i zabezpieczają go w możliwie najlepszy sposób w razie wypadku.

Niestety pozycja ta jest dość niekomfortowa dla dziecka, w związku z brakiem oparcia dla jego stóp. Maluch, który nie dosięga do podłogi samochodu, nie może znaleźć podpory, która zredukuje wzrastające napięcie mięśniowe w jego nogach. Co więcej, ciężar własny nóg dziecka oraz grawitacja, wpływają niekorzystnie na krążenie w kończynach. Dzieje się tak dlatego, że rant fotelika uciska nogi dziecka od spodu na wysokości ud. W związku z uczuciem silnego dyskomfortu „wierci się”, próbując przyjąć jak najwygodniejszą dla siebie pozycję. Opiera nogi o przedni fotel, zapiera o szybę lub krzyżuje. Znacie te sytuacje zapewne doskonale, prawda?                                               

Tym samym zamysł producentów fotelików, którzy zakładają, że dziecko w foteliku siedzi cały czas w jednej pozycji, zostaje zburzony. Aby temu zapobiec, należy doposażyć fotelik w praktyczny podnóżek KneeGuardKids3, który zapewni podstawę i oparcie dla luźno zwisających nóg naszych pociech. Poprawiając wygodę podróży dziecka, dbamy o jego komfort i wygodne przyjęcie bezpiecznej pozycji. Podnóżek redukuje także kontuzje kolan spowodowane zbyt silnym napięciem mięśniowym, a także zmniejsza ryzyko poważnych wad postawy. U dzieci w wieku powyżej 6 lat można bowiem zaobserwować jak plecy na wysokości lędźwi „odklejają” się od oparcia. Nogi ciągnąc w dół wysuwają biodra i miednicę do przodu.

Dopasowanie to podstawa!

Zaopatrzeni w fotelik i podnóżek możemy przejść do kwestii optymalnego dostosowania ich do potrzeb i fizjonomii dziecka. Dopasowując fotelik, należy pamiętać, aby czubek głowy dziecka nie wystawał poza obrys fotelika, a pasy opinały go ściśle, jednak nie za mocno. Podnóżek natomiast należy zamontować tak, aby zgięte nogi dziecka w okolicy podudzi nie były nadmiernie uciśnięte poprzez krawędź fotelika samochodowego. Podpórkę dla stóp należy z kolei przesunąć tak, aby umożliwić maluchowi swobodne położenie na niej całych stóp. Instrukcję montażu podnóżka możecie zobaczyć TUTAJ.

Pamiętaj, że prawidłowa pozycja ciała dziecka podczas jazdy autem gwarantuje jego komfort i bezpieczeństwo!

 

Tags: , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek