Przed Wami długa podróż, a może jazda autem to codzienna rutyna? Nieważne, czy dojeżdżacie samochodem pięć razy w tygodniu do przedszkola lub szkoły, czy dopiero planujecie większe wojaże. Warto w każdej z tych sytuacji przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach bezpiecznej jazdy z dzieckiem. Co mówią przepisy i o jakie elementy poza tymi wymaganymi warto zadbać? Przeczytaj kilka naszych porad.
A jak auto wyposażone w rzeczy niezbędne dla dziecka
Jeśli zastanawiasz się, jak powinien być zabezpieczony maluch podczas jazdy samochodem, pierwszą zasadą jest dobór fotelika lub ewentualnie podkładki. Muszą w nim podróżować wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu. Wyjątkiem od tej reguły są mali pasażerowie, których waga przekroczyła 36 kg i jednocześnie przewożenie ze wspomnianym zabezpieczeniem nie jest komfortowe.
Co do zasady, dzieci mogą z fotelikiem być przewożone na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Jeśli jednak chcesz, by kilkumiesięczny malec podróżował w foteliku na siedzeniu pasażera, tyłem do kierunku jazdy, należy wybrać model, który daje taką możliwość. Nie zapomnij także o wyłączeniu poduszek powietrznych, które nie mogą działać, gdy na siedzeniu pasażera znajduje się malec.
B jak bezpieczna postawa podczas podróży
Wybierając fotelik, warto sprawdzić jakie atesty i certyfikaty posiada. To one są gwarancją, że zostały przeprowadzone odpowiednie testy, a malec w razie wypadku będzie chroniony. Na ten aspekt ogromny wpływ ma prawidłowa pozycja dziecka. Jej zachowanie umożliwi podnóżek KneeGuardKids.
Podnóżek samochodowy ma za zadanie wesprzeć nogi najmłodszego pasażera, a tym samym wymusić na nim odpowiednią w czasie jazdy postawę. Dzięki temu, podczas ewentualnej kolizji, fotelik będzie mógł zadziałać. Dbając o bezpieczeństwo, nie zapomnij co jakiś czas weryfikować czy podnóżek jest na odpowiedniej wysokości. Możesz ją łatwo regulować.
Ostatnimi elementami, które warto sprawdzić, są blokady drzwi i szyb — nie pozwól, by zmieniając pozycję dziecko, miało szansę je otworzyć.
C jak częste postoje
Czemu przerwy w trakcie jazdy są związane z bezpieczeństwem? Planując podróż z najmłodszym członkiem rodziny, staraj się zapobiegać nieprzyjemnym wypadkom. Nie dawaj maluchowi picia i jedzenia, którym może się łatwo zakrztusić. Podczas postoju każdy członek familii może bezpiecznie coś przekąsić, a ty przy okazji zachowasz czystość w samochodzie. Pamiętaj także o odpowiednim doborze zabawek. Jeśli twój malec lubi brać je do buzi, miej na uwadze, że w samochodzie nie uda Ci się szybko zareagować jeśli spróbuje połknąć mniejszy element. Niewielkie zabawki mogą także wpaść pod siedzenie kierowcy, a wtedy nietrudno o przeturlanie się ich pod pedały. Ulubiony, większy pluszak będzie dobrym rozwiązaniem na nadchodzącą podróż.
Te kilka prostych rzeczy, mogą sprawić, że rodzinna jazda samochodem będzie naprawdę bezpieczna. Mówiąc o BHP, nie można zapomnieć o jeszcze jednym — zabraniu ze sobą apteczki. Poza podstawowymi rzeczami weź leki, jakie stosuje najczęściej wasza rodzina. Wszyscy liczymy, że w podróży nie przydarzy nam się nic złego. Jednak warto je mieć pod ręką na wszelki wypadek.