Garbienie się, lordoza oraz inne skrzywienia kręgosłupa to słowa znane bardzo wielu rodzicom. Dzieci już od najmłodszych lat zmagają się z różnymi wadami postawy, a te, szczególnie w okresie ich wzrostu potrafią być bardzo niebezpieczne i – co gorsza – wpływać na przyszłe zdrowie i samopoczucie. Kręgosłup malucha można jednak wspierać na co dzień, wprowadzając kilka prostych zmian. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź nasz poradnik.
Po pierwsze – ruch i dobre nawyki
Wsparciem i ochroną dla małego kręgosłupa są odpowiednio wykształcone mięśnie. Poszukajcie wspólnie formy aktywności, która sprawi malcowi przyjemność. Wspomagające w utrzymaniu prawidłowej postawy na pewno będą zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać odpowiednich lekcji, zacznij od szkoły lub przedszkola. To właśnie tam często organizowane są darmowe lub nieco tańsze treningi dla maluchów.
Dobrym pomysłem na aktywność jest także pływanie. Rozważ jednak skorzystanie z usług doświadczonego instruktora. Odpowiednia technika będzie miała znaczenie dla komfortu małego pływaka, ale i skuteczności ćwiczeń.
Nie lekceważ także drobnych zmian. Wchodzenie po schodach, krótki spacer każdego dnia – to porady, które, choć wydają się banalne, realnie wpływają na zdrowie. Pilnuj także, aby dziecko w trakcie zabawy i nauki prawidłowo siedziało, zwracaj uwagę na momenty, gdy przyjmuje nieodpowiednią postawę.
Zadbaj o wspierające środowisko – meble i podnóżek KneeGuardKids
Wyrobienie nawyków bywa trudne nawet dla zmotywowanej i świadomej dorosłej osoby. Dlatego ułatw dziecku zadanie. Jeśli do garbienia przyczynia się plecak szkolny, zobaczcie czy aby na pewno są w nim tylko niezbędne rzeczy, a same szelki są na dobrej wysokości.
Zatroszcz się o meble w pokoju malca — krzesełko i stoliczek powinny być także dopasowane do wzrostu i potrzeb malucha. Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie.
Równie istotnym elementem codzienności jest troska o kręgosłup dziecka w czasie podróży samochodem. Jeśli dziecko posiada fotelik, wyposaż swój pojazd także w podnóżek KneeGuardKids. Dzięki tej regulowanej podstawce zwiększycie komfort jazdy, a na maluchu zostanie wymuszone prawidłowe ułożenie ciała. To istotne nie tylko ze względu na zdrowie, ale i ochronę w razie ewentualnego wypadku.
Nie bój się sięgać po pomoc specjalistów
Jeśli widzisz, że dziecko ma problemy z postawą lub zaczyna skarżyć się na ból albo utykać – nie bój się zgłosić do specjalisty fizjoterapeuty. Wizyta pozwoli nie tylko poprawnie zdiagnozować problemy malucha, ale i zlecić dalsze działania. Czasem drobne rzeczy mogą mieć znaczenie. Możecie otrzymać poradę dotyczącą ćwiczeń, postawy w trakcie zabawy, diety czy zalecenie noszenia odpowiednich wkładek do obuwia w przypadku problemów ortopedycznych.
Te kilka prostych porad wprowadzonych w życie powinno wesprzeć twojego podopiecznego w utrzymaniu prawidłowej postawy. Postaraj się jednak, by zmiany nie były zbyt uciążliwe dla dziecka. Proste i przyjemne ćwiczenia oraz wsparcie bliskich motywują lepiej niż rygorystyczne przymusy i zakazy.