Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego w czasie jazdy autem Twoje dziecko po jakimś czasie robi się marudne i cały czas próbuje zmienić pozycję? Dlaczego kopie w przednie siedzenia i nieustannie wierci się w swoim foteliku? Odpowiedzią jest zbyt duże napięcie mięśni luźno zwisających nóżek. Przeciążenia spowodowane tą nienaturalną pozycją odbijają się także na stawach kolanowych dziecka. Jaki wpływ ma to na rozwój i fizjonomię Twojego dziecka? Czy skutki mogą być długotrwałe?
Wywiad z dr n. reh. Jolantą Stępowską
O opinię i poradę zapytaliśmy niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – rehabilitanta dziecięcego, pracownika Instytutu — Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Zespołu Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych „Maluch” w Warszawie, wykładowcę akademickiego, dr n. reh. Jolantę Stępowską.
KneeGuardKids: Pani Doktor, nasz dzisiejszy wywiad nie jest przypadkowy. Spotkaliśmy się na targach dziecięcych Mamaville w Warszawie, gdzie podeszła Pani do naszego stoiska. Co sprawiło, że zainteresowała się Pani podnóżkiem KneeGuardKids?
Jolanta Stępowska: Dzień dobry, zainteresowałam się podnóżkiem z prostego powodu, ponieważ sama widzę ogromne zapotrzebowanie na takiego rodzaju sprzęt u moich pacjentów. Problem jazdy autem i drętwiejących nóg dzieci to częsty temat poruszany z moimi pacjentami, a rozwiązaniem tego problemu może być właśnie ten podnóżek.
KneeGuardKids: Prosimy wytłumaczyć od strony budowy ludzkiego ciała, dlaczego dochodzi do drętwienia nóg, gdy wiszą w foteliku?
Jolanta Stępowska: Poprzez ucisk na żyły oraz brak prawidłowego odpływu limfy. Długie siedzenie w jednej pozycji utrudnia dopływ krwi do kończyn. Ciągły ucisk na nerwy i naczynia krwionośne powoduje pojawienie się „mrówek”, które znikają dopiero po zmianie pozycji.
KneeGuardKids: Czy brak podparcia ma oprócz zaburzonego krążenia krwi do kończyn inne negatywne skutki?
Jolanta Stępowska: Tak, powoduje bóle kręgosłupa oraz w odległych skutkach zmiany w obrębie układu kostnego. Brak podparcia pod nogami w pozycji siedzącej obniża napięcie mięśniowe w całym ciele i sylwetka dziecka wygląda na wiotką. Widać to po tym, że plecy nie przylegają całą płaszczyzną do oparcia, a głowa ma tendencje do wychylania się do przodu, zamiast znajdować się w obrysie zagłówka, gdzie jest chroniona.
Dlaczego podpora pod stopami jest ważna dla kręgosłupa w pozycji siedzącej?
KneeGuardKids: Obserwujemy, że z podpartymi nogami dzieci zdecydowanie dłużej siedzą, utrzymując tak zwaną prawidłową sylwetką. Dlaczego podpora pod stopami jest ważna dla kręgosłupa w pozycji siedzącej?
Jolanta Stępowska: Dzieci czują się lepiej, ponieważ takie ułożenie ciała jest dla nich komfortowe. Podparcie pod stopami utrzymuje miednicę w neutralnej pozycji, nie powodując nadmiernego przodopochylenia bądź tyłopochylenia tego ważnego elementu, który łączy kręgosłup z kończynami dolnymi. W przeciwnym wypadku konsekwencją jest nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa.
KneeGuardKids: Czy skutki negatywnego wpływu na układ mięśniowy, kręgosłup i stawy kolanowe mogą być długofalowe?
Jolanta Stępowska: Tak jak już powiedziałam, mogą mieć odległe skutki na wszystkie układy naszego organizmu.
Jakie mogą powstać obrażenia powypadkowe, gdy dziecko ma nogi w przeproście, w chwili zderzenia?
KneeGuardKids: Wiele dzieci próbując zrelaksować drętwiejące nóżki, zapiera się nimi o przedni fotel. Jakie mogą powstać obrażenia powypadkowe, gdy dziecko ma nogi w przeproście, w chwili zderzenia?
Jolanta Stępowska: Prawdopodobnie nastąpi złamanie kończyn dolnych. Myślę, że warto uruchomić wyobraźnię i każdy będzie w stanie uświadomić sobie ogrom obrażeń wynikających z takiej sytuacji. Oprócz połamania kości i zerwania więzadeł w kolanach należy liczyć się z uszkodzeniem bioder i miednicy.
KneeGuardKids: Jak długo może zająć przywrócenie do sprawności ruchowej po takich obrażeniach?
Jolanta Stępowska: Po takim urazie leczenie i rehabilitacja mogą trwać nawet wiele lat, w zależności od skali obrażeń. Czasami skutki mogą być odczuwalne przez całe życie.
KneeGuardKids: Czy Pani zdaniem podparcie stóp na podnóżku samochodowym może skutecznie wyeliminować przedstawione powyżej problemy?
Jolanta Stępowska: Tak, wyeliminuje. Dziecko będzie miało komfortową pozycję do jazdy, co wydłuży cierpliwość dziecka, zniweluje dyskomfort, a czasem nawet ból. Zapobiegnie w ten sposób drętwieniu kończyn dolnych, a to z kolei powinno wspierać poprawną i bezpieczną pozycję podczas jazdy w foteliku bez zapierania się nogami o przedni fotel. Podnóżek dla dzieci do auta to jest coś z czym rodzice powinni się zapoznać.
KneeGuardKids: W jakim wieku dzieciom rekomendowałaby Pani jazdę z nogami opartymi na podnóżku?
Jolanta Stępowska: Myślę, że tak długo aż dziecko samodzielnie i w pełni dosięgnie stopami do podłogi. W przypadku fotelika u większości dzieci – do czasu, gdy odczuwa dyskomfort bez podparcia.
Gabinet fizjoterapii dr n. reh Jolanty Stępowskiej
KneeGuardKids: Prowadzi Pani gabinet fizjoterapii, organizuje warsztaty dla rodziców. Do kogo są adresowane? Jaka jest tematyka?
Jolanta Stępowska: Nasze warsztaty są kierowane do rodziców spodziewających się maleństwa oraz tych z małymi dziećmi. Na warsztatach uczymy prawidłowej pielęgnacji, zwracamy uwagę na sprawy ważne podczas opieki nad swoim dzieckiem oraz obalamy mity, które są niezgodne z prawdą. Wszystko po to, aby rodzice mogli w spokoju i bez strachu wychowywać swoje dzieci zapewniając im zdrową przyszłość.
KneeGuardKids: Serdecznie dziękujemy za znalezienie czasu na odpowiedź na kilka ważnych i nurtujących nas pytań dotyczących wpływu braku odpowiedniego podparcia dla nóg dziecka podczas jazdy samochodem. Teraz także czytelnicy naszego bloga będą wiedzieli, że wiszące nogi w foteliku powodują dyskomfort u dzieci. Co więcej mogą też mieć negatywny wpływ na kształtowanie się sylwetki młodego człowieka. Bardzo nam miło, że Pani zwróciła uwagę na naszą akcję „STOP zwisającym nogom” i do niej dołączyła.