Sprawdzone pomysły na zabawy z dziećmi w domu

zabawy z dziećmi w domu

Niezależnie od tego, ile lat ma Twoje dziecko, jednego możesz być pewny – podczas długiego pobytu w domu będzie mu się nudzić. Co zatem zrobić, aby odczarować konieczność przebywania w przysłowiowych „czterech ścianach”? W tym artykule znajdziesz ciekawe pomysły nie tylko na zabawy ruchowe, ale również takie, które rozwiną talent manualny u Twojego dziecka, a także pozytywnie wpłyną na jego kreatywność. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, jak kreatywnie spędzić czas z Twoją pociechą!

Zabawy rozwijające kreatywność i wyobraźnię dzieci

 • Piknik – kto powiedział, że musi on zawsze odbywać się na świeżym powietrzu? Jeśli pogoda albo sytuacja nie pozwala na wyjście na zewnątrz, warto spróbować pobudzić wyobraźnię i zorganizować piknik w domu. Możecie użyć ulubionego koca i np. drewnianych warzyw i owoców z kuchni dziecka. A może spróbujecie zjeść w takich „piknikowych” warunkach podwieczorek lub drugie śniadanie? Jak rozwinie się scenariusz tej zabawy, zależy tylko od Waszej wyobraźni.
 • Mały „Picasso” – tytuł zabawy może mylić, bo tak naprawdę nie chodzi tu tylko o malowanie, ale także o wyklejanie, rysowanie czy robienie kolaży. Użyjcie wszystkiego, co macie pod ręką – mogą to być rolki po papierze toaletowym, wata, brokat, bibuła, ostróżki z kredek, kolorowy papier, kartony. Pobudź wyobraźnię dziecka, niech samo wybierze temat przewodni swojej pracy. Może zechce narysować Waszą rodzinę, a może widok z okna lub ulubioną postać z bajki?
 • Zabawy masą solną – masa solna królowała w przedszkolach jako materiał do wykonywania różnego rodzaju prac plastycznych. Z powodzeniem zastępowała plastelinę, modelinę czy ciastolinę. Możecie ją także zrobić w domu. Wystarczy:
  • Mąka,
  • Sól,
  • Woda,
  • Olej.

Dodaj do miski 1 szklankę mąki i soli. Do tych składników wlej wodę w takiej ilości, aby powstała jednolita masa, którą można będzie łatwo formować. Możesz również dodać odrobinę oleju, aby masa była bardziej plastyczna.

Dla małych dzieci będzie to wspaniała okazja do rozwoju w sferze integracji sensorycznej. Wykonane prace oczywiście dokładnie wysuszcie (można w piekarniku lub na słońcu) i następnie pomalujcie. Można do tego użyć farb lub flamastrów. Co ciekawe, masę solną można zabarwić także na etapie przygotowywania. W tej roli idealnie sprawdzą się naturalne barwniki, kurkuma, kakao czy papryka w proszku.

 • Grzechotki – małe dzieci bardzo lubią zabawki, które wydają dźwięki. Starsze natomiast z pewnością chętnie pomuzykują samodzielnie wykonanymi grzechotkami-instrumentami. Możecie je wykonać z plastikowych butelek, ryżu, kaszy, makaronu, piasku, grochu czy kamyków. Każdy możecie też ozdobić. Taka zabawa to również doskonała okazja do rozmowy na temat recyklingu i przyrody.

 

Zabawy ruchowe

 • Jeż – domownicy stają w kółku, jeden z nich wchodzi do środka i siada skulony. Pozostali wypowiadają formułę: „Na dywanie siedzi jeż, co on robi, to my też. Co robisz jeżyku?” Następnie osoba ze środka wstaje i wykonuje jakąś czynność lub ćwiczenie – dajmy na to, zaczyna robić pajacyki. Pozostali powtarzają ruch. Po chwili powtarzający mówią „kogo jeżyk wywoła, ten wejdzie do koła” i w jeża „zamienia się” ktoś inny. Zabawa pobudza kreatywność dzieci i jest też okazją do śmiechu!
 • Klasy – można w nie grać nie tylko na zewnątrz! Możecie zaznaczyć linie paskami papieru, wykleić taśmą malarską lub narysować kredą na ciemnych płytkach. Żeby było ciekawiej, można ułożyć je też z flamastrów i kredek. Tę opcję polecamy szczególnie starszym dzieciom, gdyż każde nadepnięcie na linię będzie dodatkowo wymagało napraw „konstrukcyjnych”.
 • Rzucanie do celu – do tej zabawy wystarczą piłki, kosz lub karton. Ustalcie odległości, z których wykonujecie rzuty i każdej z nich przypiszcie punkty. Stopniowo zwiększajcie trudność. Dzieci nie tylko popracują podczas tej zabawy nad koordynacją i koncentracją, ale także przećwiczą matematykę podczas liczenia punktów!

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas zabawy przyniosą wszystkim domownikom tyle samo radości. Dzięki nim Wasz pobyt w domu nie będzie się dłużył, a wspólnie spędzony czas wszechstronnie rozwinie dzieci i bardzo zbliży Was do siebie.

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek