Niezadowolone pomruki z tylnego siedzenia, wiercenie, marudzenie, a nawet kopniaki celnie wymierzane w Twoje oparcie wydają Ci się znajome? Wspólne, samochodowe wyprawy przeradzają się w mini-koszmar, którego wolisz unikać? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego zachowania!
Podróże z dzieckiem – realia kontra wyobrażenia
Wspólne wycieczki to czas zwiedzania, poznawania, relaksu i wesołej zabawy. A przynajmniej tak powinno być. Spędzasz godziny w poszukiwaniu ciekawych miejsc, planując trasę, noclegi i atrakcje, dobierasz odpowiednie posiłki i rozwijające wyobraźnię dziecka zabawy. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie popsuć Wam tych pięknych chwil. Niestety już na starcie wielu rodziców napotyka na drażliwy problem – niespokojne i marudne dziecko w trakcie podróży. Sielanka szybko przerodzić może się w trudny i męczący czas dla wszystkich. Jakie mogą być tego przyczyny? Poniżej zebraliśmy klika najczęściej spotykanych powodów. Sprawdź, czy któryś z nich dotyczy właśnie Was.
Zbyt wysoka temperatura w samochodzie
Szczególnie w okresie letnim rodzice mają tendencję do nadmiernego podnoszenia temperatury w swoich samochodach. Zwykle boją się podkręcenia klimatyzacji czy rozszczelnienia okien, martwiąc się o „przewianie” swoich pociech. Oczywiście nie doradzimy Ci przewozu Twojej pociechy z uchylonym oknem i wiatrem w jego włosach. Zadbaj jednak o to, aby na tylnym siedzeniu nie panowały warunki szklarniowe! Wywietrz auto przed planowaną trasą i zadbaj o utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Zasada jest prosta – mały człowiek odczuwa ciepłotę tak samo jak Ty – unikaj więc przeciągów, ale nie doprowadzaj do przegrzania. Ważnym elementem są także specjalne osłony przeciwsłoneczne na okna, chroniące Twoje dziecko przed nadmiernym operowaniem promieni.
Odgniecenia i obtarcia
Twoje dziecko wierceniem i marudzeniem doprasza się o Twoją uwagę i próbuje zasygnalizować jakiś problem? Sprawdź, czy pozycja, w której przebywa podczas jazdy, jest dla niego komfortowa. Warto w takich sytuacjach skontrolować ustawienia fotelika i sprawdzić czy:
- pasy nie są zbyt ściśle zapięte?
- aby na pewno nie obcierają i nie podrażniają delikatnej skóry malucha?
- materiał nie odparza jego plecków?
Dzieci, tak jak dorośli, odczuwają niewygodę – niestety nie umieją sobie pomóc. Zaopatrz się w miękkie nakładki na fotelik, które pochłaniają wilgoć i przeciwdziałają odparzeniem. Wypróbuj także osłonki na pasy, wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, które zniwelują obtarcia.
Brak oparcia dla stóp
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pozycją, którą przyjmuje Twoje dziecko w foteliku? Choć bezpieczna, nie jest dla niego w pełni komfortowa. Fotelik nie zapewnia oparcia stóp, wskutek czego nogi Twojego malucha zwisają bezwładnie, obciążając znacząco mięśnie jego ud. Dziecko próbując zmienić pozycję, stara się w jakikolwiek sposób odciążyć nóżki, szukając dla nich oparcia. Stąd częste zmiany pozycji i próba umieszczenia stóp na przednich fotelach, co w razie wypadku może skończyć się poważnymi obrażeniami kończyn, bioder i miednicy.
To nie przejaw znudzenia, czy złego zachowania, ale próba ulżenia sobie w bardzo niewygodnej pozycji! Z pomocą przyjdzie Ci podnóżek KneeGuardKids, który jest kompatybilny ze wszystkimi typami fotelików montowanymi przodem do kierunku jazdy bez bazy ze wspornikiem. Jego przemyślana konstrukcja daje stabilne oparcie stopom dziecka, odciążając mięśnie ud i niwelując nieprzyjemne napięcia. Sprawdź i przekonaj się, jak znacząco mogą zmienić się wspólne podróże!