Skrzywienia i choroby kręgosłupa to problemy, na które pracuje się często od najmłodszych lat. Niewłaściwa postawa, godziny spędzane w pozycji siedzącej, ciężkie plecaki – to wszystko są elementy, które sprzyjają kłopotom z postawą, a w konsekwencji z samym kręgosłupem. Czy da się im zapobiec? Jakie kroki warto wdrożyć już teraz? Przeczytaj w naszym artykule.
Zadbaj o podstawową aktywność fizyczną
Pierwszym krokiem do zdrowego kręgosłupa jest wzmacnianie mięśni, które pozwalają następnie na utrzymanie prawidłowej pozycji. Istnieje także szereg sportów i aktywności, które pozytywnie wpływają na plecy. Popularnym i łatwo dostępnym jest oczywiście pływanie. Warto zapisać malucha do szkoły, by opanował odpowiednią technikę i style. Tylko w ten sposób będzie w pełni czerpać profity, jakie daje uprawianie tej dyscypliny.
Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym lub przedszkolnym, warto motywować go do uczestnictwa w gimnastyce korekcyjnej, czy po prostu zajęciach wychowania fizycznego. Doświadczeni nauczyciele przygotowują program odpowiednio wspierający rozwój najmłodszych.
Wymień krzesło i dodaj podnóżek KneeGuardKids
Poza regularną aktywnością dziecka należy także zadbać o to, by całe jego otoczenie wspierało kręgosłup. Warto zainwestować w odpowiednie krzesło, pamiętać także o ergonomii pracy. Czasem na nieprawidłową postawę wpływa złe oświetlenie czy umieszczenie rzeczy w przestrzeni roboczej malucha. Warto wybrać się z dzieckiem do sklepu, a po zakupie mebli, poświęcić chwilę na ustawienie każdego elementu – od oparcia aż po uchwyty.
Kolejnym ważnym punktem, o który warto się zatroszczyć, jest prawidłowa postawa podczas jazdy samochodem. Aby umożliwić dziecku jej zachowanie, warto do klasycznego fotelika dodać podnóżek KneeGuardKids. Odpowiednia pozycja nóżek pozwala dziecku oprzeć się i siedzieć naprawdę prosto, nawet podczas długiej podróży. Aby mieć pewność prawidłowej postawy, co jakiś czas sprawdzaj, czy nie trzeba zmienić wysokości podnóżka do samochodu.
Pilnuj dobrych nawyków
Zwracaj uwagę maluchowi w momentach, gdy garbi się lub krzywi plecy. Przypominaj mu, jak ważnym jest proste siedzenie. Podczas zabawy na dywanie czy podłodze zachęcaj do siedzenia po turecku, lub w pozycji, w której dziecko pozostaje wyprostowane.
Początek szkoły czy pierwsze wycieczki w przedszkolu to także moment, gdy dziecko zaczyna nosić plecak. Dobierzcie odpowiednio jego kształt, dopasujcie szelki do wzrostu malucha. Nie zapomnijcie także porozmawiać o prawidłowym noszeniu. Zarzucony na jedno ramię, będzie nadwyrężał kręgosłup dziecka. Równie istotne jest, aby nie przeciążać malucha. Zadbajcie o to, aby w plecaku były tylko niezbędne rzeczy, a jego waga nie była zbyt wysoka.
Przestrzegając tych kilku zasad, możesz odpowiednio zatroszczyć się o kręgosłup dziecka. Co jeśli jednak maluch już wydaje się mieć skoliozę lub inne problemy? Warto zasięgnąć porady specjalisty, który wskaże dalsze kroki. Im wcześniej rozpoczniecie terapię, tym łatwiej będzie osiągnąć pożądane efekty leczenia.