Czy wiesz, że prawidłowa pozycja ciała kierowcy znacznie wpływa nie tylko na komfort podczas jazdy, ale także na koncentrację, która z kolei przekłada się na bezpieczeństwo na drodze? Samochód, w którym przestrzeń jest idealnie dostosowana do Ciebie to nie fanaberia, a podstawa bezpieczeństwa, które koniecznie musisz zagwarantować zarówno sobie, jak i swoim pasażerom.
Co zrobić, aby utrzymać odpowiednią pozycję ciała podczas kierowania pojazdem?
Choć odpowiednie dostosowanie przestrzeni w samochodzie wymaga zmiany ustawień kilku elementów wyposażenia, nie jest to trudne i skomplikowane zadanie. Od czego zacząć?
Dopasowanie fotela
Regulacje fotela rozpoczynamy od ustalenia jego wysokości. To bardzo ważne, aby parametrem tym zająć się na samym początku. Przy wznoszeniu i opadaniu, pozycja pozioma fotela ulega znacznej zmianie. Ustawienie wysokości musi umożliwiać nam jak najszerszy widok na jezdnię. Kiedy fotel ustawiony jest zbyt nisko, zasłania nam go deska rozdzielcza, jeśli zbyt wysoko, widzimy jedynie fragment drogi bezpośrednio przed zderzakiem.
Minusem zbyt wysokiego ustawienia fotela jest także zmniejszona przestrzeń między głową a podsufitką. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dachowania samochodu.
Kiedy uzyskamy już odpowiednią wysokość, przejdźmy do parametru odległości od kierownicy.
Punktem ustalenia optymalnej pozycji będzie nasza lewa noga. Zasada jest tutaj prosta. Przy wciśniętym sprzęgle noga powinna być lekko ugięta w kolanie, a udo musi mocno przylegać do fotela. Kąt zgięcia powinien być znaczny i mocno widoczny. Wyprostowana czy jedynie lekko ugięta noga nie zapewni nam ochrony stawów przy nieoczekiwanym zdarzeniu na drodze. Jeśli ciężko jest Ci to sobie zwizualizować, obejrzyj filmik, w którym krok po kroku instruktor Akademii Bezpiecznej Jazdy Kia Motors Polska prezentuje, jak powinno to wyglądać w praktyce.
Oparcie fotela oraz zagłówek
Należy pamiętać, że pozycja ciała kierowcy powinna być jak najbardziej zbliżona do pionowej. To najzdrowsze i najbardziej optymalne rozwiązanie dla naszego kręgosłupa. Plecy powinny ściśle przylegać do oparcia, które daje im stabilizację i ochronę przed urazami.
Czy wiesz, że poprzez kręgosłup kierowca wyczuwa praktycznie wszystko, co dzieje się z tylną osią samochodu? Ewentualny poślizg czy minimalne nawet zbaczanie z toru jazdy wyczuwamy, gdy mamy odpowiednio ustawiony fotel.
Zagłówek natomiast powinien być ustawiony tak, aby jego wierzchołek znajdował się pośrodku głowy. To pomoże zabezpieczyć odcinek szyjny kręgosłupa, który jest łatwo uszkodzić, nawet przy minimalnych kolizjach.
Ustawienie kierownicy
W większości nowych modeli samochodów mamy możliwość regulacji ustawień kierownicy. Natomiast w starszych, faktycznie możemy spotkać się z jej brakiem. Wówczas powinniśmy wyregulować odległość i pozycję ciała kierowcy poprzez odpowiednie ustawienie fotela i oparcia. Jeśli jednak ta opcja jest dla nas dostępna – skorzystajmy z niej! Znacząco poprawi to komfort i bezpieczeństwo prowadzenia.
Podczas ustawiania kierownicy należy pamiętać o tym, aby dłonie znajdowały się na wysokości ramion. Odległość do kierownicy pomoże nam natomiast wyznaczyć wyciągnięta ręka, umiejscowiona na godzinie 12 kierownicy, przy założeniu całkowitego dociśnięcia pleców do oparcia fotela. W pozycji tej ręka powinna być lekko ugięta. Bardzo ważne jest także poprawne trzymanie kierownicy podczas jazdy. Chwyt oburącz zapewnia nam stabilniejsze prowadzenie pojazdu, natomiast ręce ułożone na równej linii po obu stronach kierownicy gwarantują maksymalną swobodę ruchów, nawet przy bardzo gwałtownych próbach skrętu.
Nie tylko pozycja ciała kierowcy jest ważna podczas podróży. Uwagę należy zwrócić także na mniejszych pasażerów. Przeczytacie o tym w naszym wpisie na blogu TUTAJ.