5 sposobów na pobudzenie dziecięcej kreatywności

jak pobudzić dziecięcą kreatywność?

Kreatywność to jedna z najwspanialszych cech wszystkich dzieci. To dzięki niej potrafią bawić się godzinami, zadziwiają bliskich swoimi pomysłami, a także radzą sobie w rozwiązywaniu zadań, które stawiane są przed nimi w trakcie edukacji. Chcesz rozwijać tę cechę u swojego malucha? Sprawdź pięć sposobów na pobudzenie dziecięcej kreatywności.

Zabawy modeliną – pobudzająca wyobraźnię rozrywka dla dzieci w każdym wieku

Pierwsza propozycja to zabawa plasteliną, modeliną lub innymi masami plastycznymi. Także i masą solną, na którą przepis znajdziesz na naszym blogu we wpisie poświęconym sprawdzonym pomysłom na zabawy z dziećmi. Najmłodsze dzieci mogą skorzystać również z gotowych zestawów, które pozwolą na łatwe tworzenie kształtów lub ozdabianie figurek. Starsze z kolei zapewne chętnie samodzielnie ulepią ulubione zwierzątka czy postacie znane im z bajek.

 

Malowanie i rysowanie – zabawa dla dzieci w każdym wieku

Malowanie oraz rysowanie to kolejne propozycje, które wspaniale rozwijają dziecięcą kreatywność. Sprawdzą się zarówno w zabawie z maluchem, jak i dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym. Młodsze pociechy mogą tworzyć obrazy, malując je własnymi rączkami. Przed starszymi dziećmi warto postawić wyzwanie – malowanie farbami z wykorzystaniem zakrętek, stempli z ziemniaka, a może wykonywanie pracy pastelami? Jak myślisz, co Twoje dziecko namaluje – wymarzony ogród, dom, zamek, a może zwierzątko? Niech mały artysta puści wodze fantazji i stworzy własny obrazek zupełnie bez Twojej ingerencji.

 

Znane rzeczy w nowym wydaniu – fotel, koc, podnóżek KneeGuardKids, naczynia i sprzęty kuchenne

Czasem, by pobudzić kreatywność dziecka, wystarczy pozwolić mu na nieco więcej podczas zabawy. Spróbuj zachęcić je do wybudowania „bazy” z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku – fotela, kilku poduszek i koca. Z garnków oraz kuchennych przyborów stwórzcie instrumenty muzyczne. A może wykorzystacie także i nasz podnóżek samochodowy podczas tej zabawy? Może stanie się on sceną dla występujących w teatrzyku maskotek lub pretekstem do rozmowy o zasadach bezpiecznej jazdy? Takie zabawy nie tylko pobudzą kreatywność Twojego dziecka, ale będą także wstępem do świetnej zabawy.

 

Odgrywając historie, ćwicz wyobraźnię

Zabawa w opowiadanie historii to jeden z najlepszych treningów kreatywności dla naszych pociech. To także dobra rozrywka, którą możesz zająć starsze dziecko nie tylko w domu, ale także podczas podróży. Zachęć je do stworzenia historii o mijanych miejscach lub przygodach, które mogą was spotkać. W domu możesz z kolei spróbować stworzyć teatrzyk, w którym główną rolę odegrają ulubione figurki, maskotki czy postacie z klocków.

 

Skorzystaj z gotowych książeczek i kolorowanek

Jeśli nie masz pomysłu na tworzenie własnych zadań kreatywnych, to możesz również skorzystać z gotowych książeczek i kolorowanek.  Znajdziesz w nich rebusy i zadania plastyczne dla starszych dzieci. Dla najmłodszych poszukaj publikacji, do których dołączone są naklejki. Dzięki nim dziecko będzie mogło przykładowo ubierać ulubione postacie, urządzać pokoje księżniczek, a także ozdabiać bajkowych bohaterów czy odnajdywać zwierzęta.

 

Niezależnie, który ze sposobów wybierzesz, pamiętaj o tym, że by rozwijać kreatywność swojego dziecka musisz zadbać o jego komfort i dać mu swobodę do działania. Przygotuj miejsce, w którym będzie się mogło spokojnie skupić na zabawie. Sprawdź, czy krzesełko i stolik są dopasowane do jego wzrostu i potrzeb. Jeśli bawicie się podczas podróży – wykorzystaj podnóżek samochodowy KneeGuardKids, dzięki któremu dziecko zachowa odpowiednią postawę i będzie mu wygodnie. Wtedy będziecie mogli w pełni cieszyć się wspólną, kreatywną zabawą.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek