Audiobooki dla dzieci – które wybrać?

audiobooki dla dzieci

Audiobooki to jedna z ciekawych alternatyw dla klasycznych książek, po którą coraz chętniej sięgają rodzice i  dzieci. Sprawdzają się one nie tylko w charakterze rozrywki, ale również jako forma poznawania klasyków literatury, czy lektur szkolnych. Audiobooki mogą też pełnić funkcję edukacyjną. Jeśli zastanawiasz się, które z nich warto wybrać, sprawdź kilka porad pomocnych w poszukiwaniu nagrań dla dziecka.

Wybierając audiobooki, pamiętaj o wieku słuchacza

Szukając odpowiednich treści, nie zapomnij o wieku malucha. Młodsze dzieci będą wolały krótsze historyjki, na których będą się mogły skupić. Może ciekawie przeczytany wiersz Jana Brzechwy o Kaczce Dziwaczce rozbawi Twoje dziecko?

Nieco starsze maluchy mogą zainteresować się dłuższymi słuchowiskami. Historia Muminków autorstwa Tove Jansson przypadnie do gustu dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W kolejnym etapie wypróbujcie dłuższe, wieloodcinkowe opowieści np. o Harrym Potterze czy o Ani z Zielonego Wzgórza. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, kieruj się informacjami wydawców lub sprawdź, dla jakiej grupy wiekowej dedykowana jest książka, na podstawie której powstał audiobook.

 

Szukaj nagrań, które zainteresują młodego słuchacza

Wiek nie powinien być jedynym kryterium jeśli chodzi o wybór audiobooków. Choć dziecko jest dopiero na etapie kształtowania swojego gustu, pamiętaj o jego zainteresowaniach i charakterze.

Zdecyduj czy lepsza będzie historia, w której głównymi bohaterami są zwierzęta, czy może opowieść o Ronji, córce rozbójnika autorstwa Astrid Lindgren? Sprawdź też serię o Emi i Tajnym Klubie Superdziewczyn autorstwa Agnieszki Mielech. Zwróć również uwagę, który narrator zaciekawi Twoje dziecko. Szeroka oferta audiobooków umożliwi Ci dokonanie dobrego wyboru.

 

Postaw na treści edukacyjne i rozwijające dziecko

Dzięki angażującej narracji audiobooki sprawdzą się także w roli edukacyjnej. Jeśli chcesz zapoznać dziecko z najważniejszymi tekstami, w ofertach wydawnictw znajdziesz interpretacje baśni i legend.

Sprawdź także serie poruszające trudne pytania zadawane przez dzieci czy tematykę etykiety i dobrego zachowania dla najmłodszych. W formie audiobooków zostało wydanych także wiele lektur szkolnych — wysłuchanie audiobooka może być wspaniałą formą utrwalenia uprzednio przeczytanej książki.

 

Audiobooki słuchane w domu – przygotuj kącik dla dziecka

Wybór odpowiedniego audiobooka to jednak nie wszystko. Jeśli chcesz by słuchanie audiobooków, stało się popołudniowym lub wieczornym rytuałem, zadbaj o kącik swojego dziecka. Upewnij się, że będzie wygodnie siedzieć, lub leżeć, a jeśli chce się bawić — czy ma w pobliżu wszystkie niezbędne przedmioty. Dzięki temu skupi się na treści audycji.

 

Słuchanie historii w podróży – nie zapomnij o podnóżku KneeGuardKids

Audiobooki dzięki swojej uniwersalnej formie sprawdzą się także podczas wyjazdów. Jednak i w tej sytuacji musisz upewnić się, czy dziecko ma zapewniony komfort i bezpieczeństwo. Podróżując samochodem, sprawdź przede wszystkim czy dziecko siedzi prawidłowo. O właściwą postawę pomoże Ci zadbać podnóżek KneeGuardKids3.

 

Kiedy masz już pewność wygody i wybrany odpowiedni audiobook, pamiętaj, by nie zaczynać od bardzo długich treści. Stopniowo zapoznawaj dziecko z nową formą, a na pewno polubi opowieści do samodzielnego słuchania.

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Przekonaliśmy cię?

Sprawdź gdzie kupić podnóżek